Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea a încheiat sezonul cu un eşec

* campioanele au pierdut partida de la Bistriţa, una fără miză pentru ele, la diferenţă de trei goluri, cu scorul de 31-28

Sâmbătă după-amiază, echipa de handbal vâlceană a disputat ultimul meci din Liga Florilor, din acest sezon. „Municipalele” au jucat la Bistriţa, cu echipa de pe locul 3. Până în etapa a 24-a, această partidă era considerată adevărata finală a campionatului pentru SCM. Dacă CSM Bucureşti nu pierdea la Buzău, Vâlcea era obligată să câştige în ultima etapă pentru a cuceri titlul naţional. Lucrurile s-au limpezit, însă, în runda precedentă. Victoria obţinută de Vâlcea în faţa formaţiei CSM Slatina a adus la poalele Capelei medaliile de aur.

În aceste condiţii, confruntarea cu Bistriţa nu mai avea miză. Conta doar pentru palmares, ca o ultimă impresie. Gazdele, însă, erau obligate să câştige pentru a-şi asigura medalia de bronz. Până la urmă, deznodământul a fost favorabil Gloriei. Cea de-a treia clasată s-a impus în faţa campioanei cu scorul de 31-28.

Prima repriză a fost echilibrată. Bistriţa a deschis scorul, însă apoi a fost mai mereu cu un pas în spatele SCM-ului. Până în minutul 27, când a reuşit să preia din nou conducerea (16-15). La pauză a fost aceeaşi diferenţă, de un gol, în favoarea gazdelor: 17-16. În debutul părţii secunde, „municipalele” au pierdut contactul cu adversarele. În opt minute au marcat o singură dată, iar Bistriţa a profitat şi s-a distanţat la şase goluri: scor 23-17. Ardean, Rodriguez, Dincă şi Raţiu au marcat în poarta Vâlcii şi au asigurat, pentru moment, liniştea echipei lor. Campioanele au încercat să-şi revină din „pumni”, dar fără succes. S-au apropiat la trei goluri, dar nu au reuşit mai mult, să le ofere suporterilor care au făcut deplasarea la Bistriţa un cadou frumos de rămas bun.

Partida s-a încheiat, aşadar, la scorul de 31-28 în favoarea Gloriei Bistriţa, care, graţie acestui succes, a terminat sezonul pe podium şi şi-a asigurat participarea în cupele europene în viitoarea stagiune. Pentru SCM, eşecul de la Bistriţa a fost al doilea din acest sezon. A mai pierdut o singură dată, la diferenţă de un gol, disputa din retur, cu vicecampioana CSM Bucureşti, de la Vâlcea.

Acum, o parte din „municipale” vor intra în vacanţă. Altele, merg la loturile naţionale. Din sezonul viitor, pentru campioana României nu vor mai juca Ines Khouildi, Petra Blazek, Marija Petrovic, Maria Gavrilă, Andreea Pricopi şi Natallia Vasileukaya. Aceasta din urmă a semnat chiar cu Gloria Bistriţa. De asemenea, o parte dintre junioarele SCM-ului vor merge către alte echipe. Săptămâna viitoare, cel mai probabil, conducerea clubului vâlcean va anunţa, oficial, cine pleacă, dar şi transferurile realizate.

Pentru SCM au punctat la Bistriţa: Vasileuskaya (7), Glibko (4), Lopez (4), Popa (4), Pricopi (3), Petrovic (2), Fernandez (1), Florica (1), Adespii (1) şi Băcăoanu (1). Cele mai bune marcatoare ale gazdelor au fost Ardean, cu 8 goluri şi Rodriguez, cu 7 reuşite. (S.S.)