SCM, primul eșec în Liga Florilor

În această seară, echipa de handbal vâlceană a disputat un nou meci în Liga Florilor. SCM a întâlnit-o, în deplasare, pe Gloria Bistrița. Pentru prima dată în acest sezon, municipalele nu au reușit să se bucure de succes. Au pierdut întâlnirea cu scorul de 24-19. Prima repriză a fost una echilibrată. Mai intâi au condus gazdele, apoi SCM a preluat controlul, având chiar și trei goluri avans (8-5 în minutul 16). Glibko a ratat două atacuri la rând, nici Lopez nu s-a descurcat mai bine, iar Gloria a egalat. Până spre finalul reprizei, s-a mers cap la cap. Gazdele au intrat la vestiare cu un avans minim: 12-11. În partea secundă, lucrurile au mers prost pentru echipa noastră. La trei minute de la reluare, Elghaoui a egalat, însă, din păcate, a fost ultima dată când tabela a indicat echilibru. „Municipalele” au căzut pradă din nou numeroaselor ratări, una chiar și din 7 metri. Partida s-a încheiat, așadar, favorabil Gloriei, care, astfel, a relansat lupta pentru titlu. În ciuda eșecului de la Bistrița, SCM a rămas pe primul loc în Liga Florilor, dar misiunea de apărare a medaliei de aur cucerită anul trecut a devenit mult mai dificilă. La Bistrița, cea mai bună marcatoare din tabăra caștigătoare a fost Valentina Ardean, cu șase goluri. Fosta jucătoare a SCM-ului, Vasileuskaya, a marcat de două ori în poarta Vâlcii. Pentru trupa lui Pera, cele mai multe goluri le-a marcat Gonzales (6).