Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiverseHandbal

Valcea a pierdut partida cu Ikast, din Danemarca! Are nevoie de o minune pentru a se mai califica în grupele Cupei EHF

Sâmbătă, 10 noiembrie, echipa de handbal vâlceană a disputat prima manşă a „dublei” cu Ikast, din turul 3 al Cupei EHF. Aşteptările erau mari în tabăra SCM-ului! Încrederea era alimentată şi de prestaţiile bune din acest sezon ale „municipalelor”, care au câştigat toate meciurile din perioada de pregătire, apoi şi pe cele oficiale, din Liga Florilor. Practic, în noua „eră”, SCM a pierdut o singură confruntare, returul din turul 2 al Cupei EHF, cu Kastamonu, rezultat care nu a avut importanţă, întrucât Iryna Glibko şi colegele sale rezolvaseră calificarea de la Vâlcea.

Din păcate, însă, „a fost ceva putred” în Danemarca! Cel puţin în repriza a doua. În prima parte a întâlnirii, SCM a fost exactă pe faza de apărare. În 25 de minute a primit doar cinci goluri. Nu a funcţionat, însă, atacul. În primul „mitan”, „municipalele” s-au bucurat de doar cinci reuşite. Gazdele au avut o răbufnire pe final şi au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri: 7-5.

În partea secundă, nimic nu a mai funcţionat în tabăra grupării de la poalele Capelei. „Municipalele” au revenit de la vestiare relaxate şi în doar 10 minute după reluare au primit cinci goluri, perioadă în care ele au înscris o singură dată: scor 12-6. Nici măcar când au fost în superioritate numerică nu s-au descurcat mai bine. Au făcut, probabil, cea mai slabă repriză sub comanda lui Florentin Pera. Danezele au avut chiar şi un avans de şapte goluri, moment în care Pera a cerut time-aut (scor 21-14). SCM nu a avut timp să reducă prea mult din handicap. Meciul s-a terminat la scorul de 22-16 pentru Ikast, care a luat, astfel, o opţiune serioasă în privinţa calificării în grupele Cupei EHF. E nevoie de o minune pentru ca echipa vâlceană să mai poată schimba în Sala „Traian” soarta calificării!
Meciul retur dintre SCM şi Ikast se va juca duminică, 18 noiembrie, de la ora 15.30, în Polivalenta din Rm. Vâlcea.

Cea mai bună marcatoare a SCM-ului în Danamerca a fost Natalya Vasileuskaya, autoare a şase goluri, dintre care cinci din 7 metri. Formaţiei vâlcene i-au fost acordate, în total, şapte lovituri de penalitate, însă două dintre ele au fost ratate. Golghetera SCM-ului, Iryna Glibko, a avut o prestaţie ştearsă la Ikast. Ea a punctat de doar două ori. Pe lista marcatoarelor SCM-ului s-au mai regăsit: Marta Lopez (4 goluri), Alicia Fernandez (2), Ana Maria Popa (1) şi Cristina Florica (1). (S.S.)