Liga NationalaHandbal

SCM, o nouă victorie în Liga Florilor. A trecut cu bine și de meciul cu HC Zalău

În această după-amiază, echipa de handbal vâlceană, SCM, a disputat un nou meci în Liga Florilor. În Sala Traian, campioanele au primit vizita formației lui Gheorghe Tadici, HC Zalău. Deznodământul a fost același ca în toate partidele din campionatul intern, din acest sezon. Handbalistele pregătite de Florin Pera s-au bucurat de un succes la diferență de șase goluri, cu scorul de 26-20. Oaspetele au dictat ritmul timp de 10 minute. Au condus cu 2-0, apoi s-a mers „cap la cap”. În minutul 11, „municipalele” s-au aflat pentru prima dată la timonă și de atunci nu au mai cedat inițiativa. Gonzalez a marcat pentru 6-5. În minutul 20, gazdele s-au distanțat la patru goluri (10-6), însă la pauză aveau doar două goluri în plus față de Zalău: 13-11.

În partea secundă nu s-au schimbat prea multe lucruri. SCM a mai înscris alte 13 goluri, iar elevele lui Tadici, doar 9. Cele două formații nu au avut la dispoziție toate jucatoarele. Ambii tehnicieni au apelat și la handbalistele care au evoluat mai puțin până acum. Din tabăra Vâlcii au lipsit Fernandez, Bacăoanu și Samara da Silva. Batinovic a fost pe raport, dar nu a jucat. În poartă, în cea mai mare parte a timpului, SCM s-a bazat pe Diana Ciucă. Pe lângă alte parade, aceasta a avut și 3 aruncări de la 7 metri apărate. În total, Zalău a ratat 4. La una s-a opus Dumanska.

În partea a doua a meciului, Florentin Pera le-a introdus pe teren și pe celelalte două junioare din lot, Stamin și Marin. Una dintre ele, Marin, a reușit chiar să înscrie de două ori.

În meciul cu HC Zalău, pentru SCM au marcat: Elghaoui (8 goluri), Gonzalez (4), Marin (2), Zamfirescu (2), Liscevic (2), Norgaard (2), Lopez (2), Badea (1), Savu (1), Florica (1) și Adespii (1).