SCM merge la Ljubljana cu gândul de a rezolva calculele calificării în sferturile Ligii Campionilor

La finele acestei săptămâni, echipa de handbal vâlceană va fi în Slovenia. Sâmbătă, 22 februarie, de la ora 20.00, SCM o va întâlni pe Krim Ljubljana. În tur, în Sala ”Traian”, slovenele au suferit o înfrângere usturătoare. Campioana României s-a impus cu scorul de 31-16. Cu siguranţă vor dori să demonstreze că pot mai mult decât au arătat la Vâlcea. Însă şi elevele lui Pera sunt motivate. Un rezultat pozitiv la Ljubljana ar rezolva calculele calificării în sferturile Ligii Campionilor. După meciul din Slovenia, în grupa a doua principală ”municipalele” vor mai juca de două ori, pe 29 februarie, de la ora 15.00, pe teren propriu, cu IK Savehof, iar apoi la Gyor. În acest moment, sunt pe locul 4. SCM are patru puncte, cu două mai multe decât Krim şi Savehof. Pe Savehof, în deplasare, campioana României a învins-o cu scorul de 23-17. A pierdut doar cu Gyor, însă acest duel nici nu a fost luat în considerare când s-au făcut planurile pentru a merge mai departe. Nu va conta nici ce se va întâmpla în Ungaria, în ultima etapă. În altă ordine de idei, nu se cunoaşte posibila viitoare adversară a SCM-ului din sferturi. Va fi sigur prima clasată din grupa I principală, însă acolo lupta e strânsă pentru şefie. După trei etape, trei echipe sunt la egalitate de puncte. Metz, Rostov-Don şi Esjberg au câte 9 puncte. CSM Bucureşti e pe 4, cu şapte puncte. (S.S.)