DiverseHandbal

SCM a pierdut fără drept de apel cel de-al doilea meci din Liga Campionilor

SCM Rm. Vâlcea a avut un parcurs fără greșeală în Liga Florilor. A înregistrat șase victorii în șase etape, printre victime numărându-se inclusiv CSM București. În plus, campioana en-titre a reușit să debuteze cu dreptul în Liga Campionilor. După șase ani și jumătate de pauză, în Sala ”Traian” s-a jucat din nou handbal la cel mai înalt nivel. SCM le-a făcut o nouă surpriză plăcută suporterilor și s-a impus de o manieră categorică în fața campioanei Germaniei, Bietigheim. Vâlcea a câștigat confruntarea la șapte goluri diferență, cu scorul de 34-27. A urmat deplasarea din Franța. Dinaintea meciului cu Brest au apărut semne rele. Antrenorul campioanelor, Florentin Pera, a fost aproape de a rămâne în țară. A avut probleme medicale, însă contrar indicațiilor, a ales să-și însoțească echipa. Partida cu Brest a fost una de tristă amintire pentru ”municipale”. Nimic nu a funcționat. Nici apărarea, nici atacul. În primul mitan, echipa cu cea mai bună defensivă din România a primit 22 de goluri. A marcat doar 9. Au fost ratări din situații clare, mingi la adversar, afară. Vâlcencele au fost de nerecunoscut. E adevărat, au întâlnit o echipă cu multe handbaliste de mare valoare internațională, cu un buget mult peste al SCM-ului. Nu erau favorite la obținerea unui rezultat pozitiv, însă după felul în care au arătat în prima parte a acestui sezon, existau așteptări mai mari. A fost o repriză de coșmar, care trebuie uitată cât mai curând.

Repriza secundă a fost ceva mai bună, însă era clar că Vâlcea nu va avea forța de a anula avantajul de 13 goluri al gazdelor. Partea a doua a întâlnirii s-a terminat la egalitate: 15-15. În total, elevele lui Pera au primit 37 de goluri și au marcat 24. Nu e nimic pierdut. A fost ghinion, întâmplare, o zi mai proastă, însă misiunea campioanelor nu s-a încheiat. În ciuda eșecului drastic din Franța, SCM are șanse în continuare de a accede în Main Round. În etapa viitoare a Ligii Campionilor va juca la Podgorica împotriva celor de la Buducnost. Partida va avea loc sâmbătă, 19 octombrie.

La Brest, cea mai bună marcatoare din tabăra echipei vâlcene a fost Norgaard, cu 9 goluri. Au mai înscris pentru SCM: Elghaoui (4), Da Silva (2), Badea (2), Fernandez (2), Glibko (2), Gonzalez (2) și Lopez (1).