Scandalul continuă după partida Sălătrucel – Romani! „Pierderea meciului cu 3-0, o decizie nedreaptă! Vom face Apel!”

* preşedintele de la Forestierul Romani, Dumitru Drăgănescu (FOTO), „a luat foc” după ce Comisia de Disciplină a sancţionat şi echipa sa, în urma incidentelor din week-end-ul trecut

La finele săptămânii trecute, pe terenul din comuna Sălătrucel, s-a produs unul dintre incidentele grave din judeţ. Partida dintre echipa locală, Alutus, şi Forestierul Romani, din cadrul Seriei Nord din Liga a V-a, s-a întrerupt în minutul 89, la scorul de 3-2 pentru formaţia horezeană. Problemele au apărut după ce arbitrul de centru, Alin Croitoru, a dictat un penalti (cel de-al cincilea din acel duel !!!) pentru Alutus Sălătrucel. Horezenii s-au dus atunci la central pentru a protesta faţă de decizia luată, iar un spectator a pătruns pe teren şi l-a lovit puternic cu pumnul pe un fotbalist de la Forestierul Romani, care a căzut „ca secerat”. În următoarele momente, şi alţi spectatori au intrat pe gazon, iar unul dintre ei avea o piatră în mână, lucru care se vede şi pe înregistrările video ale meciului. Acest lucru i-a făcut pe horezeni să se sperie, astfel că au părăsit imediat terenul de joc. Alin Croitoru a acordat echipei Forestierul Romani cele trei minute regulentare pentru a reluat jocul, dar cum fotbaliştii lui Dumitru Drăgănescu au refuzat să mai joace, arbitrul a a fluierat sfârşitul meciului.

„La Sălătrucel, a fost un meci de pomină, cum rar se vede în fotbal, cu cinci penaltiuri!”

„Din câte am înţeles de la jucători, pentru că eu n-am fost prezent, la Sălătrucel a fost un meci de pomină, cum rar se vede în fotbal, cu cinci penaltiuri! Patru dintre loviturile de pedeapsă au fost acordate pentru formaţia gazdă, iar unul pentru noi! Cel pe care noi l-am primit, în repriza secundă, nici n-a fost, de altfel!”, a declarat Dumitru Drăgănescu, care a explicat în continuare şi cum a decurs jocul. „Am condus cu 1-0, iar în ultimul minut din prima repriză Alutus Sălătrucel a primit un penalti care a fost ratat: şut pe lângă. Imediat după pauză, formaţia gazdă a mai beneficiat de două lovituri de la 11 metri, în decursul a doar cinci minute, care au fost transformate. Adversarii au trecut, astfel, în avantaj: 2-1. Apoi, am egalat dintr-un penalti inventat pur şi simplu de centralul Alin Croitoru (trebuie să recunoaştem asta!) şi am preluat ulterior conducerea, după un gol din acţiune: 3-2. Au urmat penaltiul şi incidentele reprobabile din minutul 89, care i-au determinat pe jucătorii mei să nu mai reia, în condiţiile în care siguranţa şi viaţa lor le puteau fi afectate”.

„Un spectator l-a lovit cu pumnul pe un jucător de-al nostru, iar altul a intrat pe teren cu o piatră în mână”

Cazul a ajuns pe agenda Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Vâlcea, care l-a analizat în şedinţa de marţi, 15 mai. Pentru că a părăsit terenul de joc, echipa Forestierul Romani a pierdut meciul cu 3-0 şi a fost amendată cu 150 de lei, iar formaţia Alutus Sălătrucel a primit, de asemenea, o amendă de 150 de lei pentru proasta organizare a partidei.
„Scandalul a izbucnit după penaltiul din minutul 89, când jucătorii mei s-au dus la arbitru să-l întrebe de ce l-a acordat, pentru că nu era corect! Atât au făcut, doar s-au dus la el, nu l-au bruscat, nimic altceva, iar asta se şi vede pe filmarea meciului! Atunci, un spectator, despre care am aflat apoi că e un fost component al echipei ACS Vâlcea Sport, a pătruns în incinta suprafeţei de joc şi l-a lovit zdravăn, cu pumnul, pe jucătorul nostru, Gheorghe Simtea, care s-a prăbuşit pe teren, în mijlocul careului de 16 metri. După aceea, au intrat şi alţi spectatori pe gazon, iar unul dintre ei avea chiar o piatră în mână, ca să-i lovească probabil pe jucătorii noştri. Şi acest lucru se vede clar pe filmare. Acela a fost momentul când jucătorii mei s-au speriat şi au părăsit terenul de joc. Altfel, însă, vreau să menţionez că fotbaliştii de la Sălătrucel – cu excepţia portarului – au fost cuminţi, deci nu au existat deloc conflicte între ei şi noi”, a dezvăluit Drăgănescu.

„Cu ce suntem noi vinovaţi de incidentele produse şi de ce am pierdut meciul la «masa verde»?”

Deciziile Comisiei de Disciplină i-au nemulţumit total pe oficialii din Horezu, care spun că lucrurile au fost judecate total greşit. De aceea, preşedintele şi fondatorul echipei din Romani, Dumitru Drăgănescu, a anunţat că va face memoriu mai departe, la Comisia de Apel din cadrul AJF Vâlcea.
„Pierderea meciului de la Sălătrucel e o decizie total nedreaptă pentru noi! Cu ce suntem noi vinovaţi de incidentele produse şi de ce am pierdut meciul la «masa verde»? Jucătorii mei au vrut ca meciul să continue şi ar fi continuat cu siguranţă, dacă Gheorghe Simtea n-ar fi fost lovit cu sălbăticie, iar spectatorii n-ar fi pătruns cu pietre pe teren, ca să le pună în pericol integritatea! Se vede totul foarte bine pe filmare, caz mai simplu ca acesta nu putea să existe! Ce probă mai bună decât imaginile video mai poate să existe! Am rămas stupefiat când am văzut că observatorul meciului, Emil Râmniceanu (care e şi membru în Comisia de Disciplină), a contrazis pur şi simplu realitatea în raportul său de joc. Acesta a susţinut, culmea!, că n-au intrat deloc spectatori pe gazon, deşi asta se vede foarte clar în filmare! Apoi, el s-a tot întrecut în gafe şi a spus că «probabil or fi intrat 2-3», pentru ca apoi să crească pe la «7-8»… Pe de altă parte, se vede clar şi că penaltiul din minutul 89 a fost acordat total eronat de Croitoru, deci şi din acest punct de vedere jucătorii mei aveau dreptate. Până şi fotbaliştii de la Sălătrucel au râs când a fost acordată acea lovitură de la 11 metri!”, a mai precizat preşedintele de la Forestierul Romani.

„Cum era să mai jucăm dacă spectatorii pătrunseseră cu pietre pe teren? Probabil că s-ar fi produs incidente şi mai grave”

„Vom merge mai departe la Comisia de Apel, nu putem să lăsăm cazul aşa, chiar şi dacă vom mai plăti pentru memoriu încă 100 de lei. Nu de alta, dar sunt total greşite relatările observatorului şi ale arbitrului, care n-au scris în raporturile lor că au intrat spectatorii pe teren. Vrem să ni se anuleze amenda de 150 de lei şi să primim victoria la «masa verde», pentru că nu noi am provocat toate acele incidente. Arbitrul a spus că ne-a dat trei minute să revenim pe teren, dar pentru că acest lucru nu s-a întâmplat a fluierat sfârşitul partidei. Oare nu trebuia ca el să le dea mai întâi trei minute spectatorilor să părăsească terenul de joc, iar apoi echipei mele? Cum era să mai jucăm dacă spectatorii pătrunseseră cu pietre pe teren? Probabil că s-ar fi produs incidente şi mai grave!”, a concluzionat Dumitru Drăgănescu. (N.C.)