Liga NationalaHandbal

Sbora şi Luminiţa Dinu, la a 3-a victorie consecutivă pe banca HCM

La Vâlcea, minunile nu ţin doar trei zile! După două victorii mari, obţinute în faţa unor adversari puternici, Dunărea Brăila şi SCM Craiova, a venit rândul celui de-al treilea succes pentru handbalistele vâlcene. HCM a reuşit să se impună pe terenul formaţiei Universitatea Alexandrion Cluj-Napoca cu scorul de 26-23. Jocul a fost echilibrat pe aproape toată durata celor 60 de minute. Laslo a deschis scorul în Sala „Horia Demian”, dar HCM a egalat, iar apoi s-a instalat la timonă, distanţându-se şi la trei goluri (2-5 în minutul 9). În minutul 14, gazdele au revenit la conducere, după o reuşită, pe contraatac, a pivotului Florina Chintoan (scor 6-5). Apoi, portarul HCM-ului, Petra Blazek, le-a exasperat pe elevele lui Florentin Pera, prin numeroasele sale intervenţii salvatoare. HCM a ajuns din nou pe +3 (9-12 în minutul 25), însă cele două eliminări primite de Khouildi şi Craiu au facilitat misiunea clujencelor de a reveni în joc. Lalso a marcat trei goluri la rând, astfel că, în minutul 29, tabela indica din nou egalitate: 12-12. Au urmat două greşeli consecutive ale liderului de la „U”, Cristina Laslo, de care HCM a profitat. Mihaela Ani-Senocico a punctat pentru 13-12 în favoarea echipei vâlcene, rezultat înregistrat şi la pauză. În partea secundă, tot HCM a avut mai mult iniţiativa. Blazek şi-a continuat reprezentaţia de excepţie între buturile Vâlcii, dându-le încredere colegelor sale. S-a mers de la egal la egal, cu HCM făcând mereu primul pas până în minutul 52, când Diana Puiu a adus bucuria în sala „Horia Demian”, înscriind pentru 22-21. Sbora a cerut time-out. S-a dovedit de bun augur. Vâlcencele au gestionat bine momentul, trecând chiar şi peste o ratare a Mihaelei Senocico, din 7 metri. A urmat o ratare a Dianei Puiu, apoi Vizitiu, cu o aruncare de la nivelul şoldului, a egalat la 22-22. Cioaric, asul din mâneca HCM-ului, a readus echipa de la poalele Capelei în avantaj. După o nouă inexactitate a Cristinei Laslo, Stoicănescu a fost atentă pe recuperare şi a făcut 24-22 pentru HCM. Pe atacul celor de la „U”, Chintoan a dat dovadă de lipsă de concentrare. A ratat din situaţie clară de gol, iar „municipalele” au profitat şi au închis meciul. După o altă paradă a Petrei Blazek, „Seno” şi Cioaric au dus scorul la 26-22 pentru HCM. „U” a mai înscris doar odată, prin Chintoan, astfel că partida s-a încheiat la scorul de 26-23 pentru trupa lui Sbora şi Dinu, care au ajuns la cel de-al treilea succes consecutiv pe banca Vâlcii. Ca ocuriozitate, înainte de schimbările din această iarnă, echipa vâlceană a mai obţinut doar patru victorii în cele 12 meciuri jucate (una fiindu-i anulată, după ce CSM Cetate Devas-a retras din campionat). Graţie reuşitei de la poalele Feleacului, handbalistele vâlcene au ajuns pe locul 4 în Liga Naţională. La Cluj-Napoca, cele mai bune marcatoare ale HCM-ului au fost Mihaela Ani-Senocico şi Patricia Vizitiu, ambele cu câte cinci reuşite. (S.S.)