”Satelitul” Oltul Drăgoeşti 2, la prima victorie din noul sezon

• trupa primarului Melente a marcat de şapte ori. Primul gol a fost direct din corner

Din acest sezon, în comuna primarului Gheorghe Melente se joacă fotbal şi la cel mai înalt nivel judeţean, însă şi în ultimul eşalon. În etapa inaugurală, Oltul Drăgoeşti 2 a ratat şansa obţinerii primului succes din noul campionat. S-a deplasat la Zătreni, dar degeaba. Partida a fost omologată la ”masa verde”, cu 3-0 pentru Olteţul Zătreni pentru că oaspeţii nu au prezentat tabelul vizat de AJF cu cei 15 jucători care au dreptul de a evolua doar la prima echipă. Pentru că tot au făcut deplasarea, cei de la Drăgoeşti au jucat un meci amical cu echipa gazdă, care s-a încheiat favorabil lor. Până la urmă, nu s-a supărat nimeni. Oaspeţii au câştigat pe teren, iar gazdele, la ”masa verde”. În cea de-a doua etapă, cu CSC Orleşti 2, Oltul Drăgoeşti 2 şi-a făcut ”temele” şi a avut toate documentele în regulă. Numai că oaspeţii nu au strâns întreg efectivul pentru acest joc. Au venit în 10, iar unul dintre juniori nu a putut evolua pentru că nu a avut buletinul. Au intrat în 9, iar între buturi au avut un portar ”de ocazie”. Deznodământul era previzibil. Însă, văzând situaţia, nici jucătorii echipei gazdă nu s-au mai mobilizat cum trebuie. Au ratat, au făcut greşeli şi nu s-au putut desprinde decisiv, din primele minute. S-au marcat, totuşi, 9 goluri. Cel mai frumos a fost înscris în primele 10 minute. Robert Florică a executat un corner. A vrut să dea o centrare bună, pe 6 metri, însă mingea s-a dus pe colţul lung, în bara laterală şi a intrat direct în poartă. Apoi, în minutul 13, Enescu a marcat pentru 2-0. Gazdele şi-au propus să nu primească gol, însă dorinţa nu li s-a îndeplinit. Pe contraatac, au fost surprinse. La jumătatea reprizei, Angheluţă a redus din handicap. Căpitanul orleştenilor, Nicolae Toader, i-a pasat decisiv. La pauză a fost 3-1. Pentru Oltul Drăgoeşti a mai înscris Postea. Imediat de la reluare, acelaşi Postea a marcat pentru 4-1, iar în minutul 57, decarul Gheorghe Pariseu a spart gheaţa, după mai multe ratări din situaţii clare şi a majorat ecartul: 5-1. Tot el a dus scorul la 6-1, după o lovitură liberă executată perfect. Au mai marcat şi oaspeţii o dată, prin acelaşi Angheluţă, apoi Lungoci a schimbat din nou tabela: 7-2. În minutul 75, trei dintre jucătorii oaspeţi au acuzat probleme medicale. Orleştenii au rămas în doar şase jucători, iar meciul s-a întrerupt. Aşa s-a scris istoria primei partide din acest sezon câştigată de formaţia primarului ”Bebe” Melente, care, ca de fiecare dată, a fost prezent la stadion, alături de jucătorii săi.