Liga I

Sărbătoare la Sibiu! Ionuţ Stoica şi colegii săi au obţinut un punct în faţa campioanei

Duminică, pe 1 decembrie, FC Hermannstadt a revenit pe propriul teren, la Sibiu, după câteva luni de absenţă. Formaţia pregătită de Eugen Neagoe a înfruntat lidera Ligii I, pe CFR Cluj. Vâlceanul Ionuţ Stoica şi colegii săi au rezistat eroic în faţa trupei lui Dan Petrescu până în minutul 79, când Omrani a plecat de la limia off-side-ului şi a adus-o pe CFR în avantaj. Deznodământul era previzibil, însă sibienii nu au renunţat la luptă, iar în minutul 85 au primit o lovitură de pedeapsă. Paşcanu a blocat mingea cu mâna, iar Petrescu a transformat penalty-ul acordat gazdelor. Imediat, Ionuţ Stoica a fost aproape de a-şi da autogol, însă portarul a îndepărtat pericolul. Stoica a avut apoi câteva intervenţii bune. Partida s-a încheiat la scorul de 1-1. Punctul obţinut de Hermannstadt a contat doar pentru impresia artistică, la revenirea acasă. Nu o ajută prea mult. Sibienii sunt pe penultimul loc, cu doar 15 puncte. (S.S.)