FotbalDiverse

S-au stabilit semifinalistele fazei judeţene a Cupei României!

Miercuri, 17 aprilie, au avut loc meciurile din cadrul sferturilor de finală ale fazei judeţene a Cupei României. Sporting Galicea a primit vizita liderei din Superligă, Viitorul Dăeşti, AS Mihăeşti s-a deplasat la Măldăreşti, pentru confruntarea cu Forestierul Romani, vicelidera din Elită, Minerul Costeşti, a jucat cu FC Păuşeşti Otăsău, iar la Zătreni, Olteţul, din localitate, a dat piept cu AS Buneşti. Un singur meci a avut nevoie de lovituri de departajare pentru stabilirea câştigătoarei. La Măldăreşti, Romani şi Mihăeşti au terminat cele 90 de minute la egalitate, 5-5. Pe final, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea unui jucător pentru jucarea mingii cu mâna în postură de ultim apărător. La penaltiuri, mai norocoasă a fost AS Mihăeşti, care s-a impus cu scorul de 11-10. Au mai obţinut calificarea în semifinalele competiţiei Viitorul Dăeşti, Minerul Costeşti şi AS Buneşti. Semifinalele se vor disputa tur-retur, pe 8 şi 15 mai. În această fază, Viitorul Dăeşti va da piept cu AS Buneşti, iar AS Mihăeşti o va înfrunta pe Minerul Costeşti. Finala fazei judeţene a Cupei României va avea loc pe 5 iunie, la Drăgoeşti. (S.S.)