DiverseHandbal

România a pierdut semifinala cu Rusia şi va juca pentru bronz la Euro 2018. Cristina Florică a avut din nou o evoluţie bună

În această seară, naţionala de handbal feminin a României n-a reuşit să-şi depăşească statutul de outsider în partida cu Rusia, din semifinalele Campionatului European din Franţa. Trupa antrenată de legendarul Evgheny Trefilov s-a impus cu scorul de 28-22 (după 16-15, la pauză). Aşa cum se observă, tricolorele au făcut un meci bun în prima repriză, dar, după revenirea de la vestiare, rusoaicele s-au detaşat net pe tabela de marcaj. În acest duel, dintre jucătoarele vâlcene din lot, cel mai bine s-a descurcat tot Cristina Florică. Extrema stângă originară din comuna Creţeni a marcat două goluri (din tot atâtea încercări), în cele doar 17,52 de minute în care s-a aflat pe teren. Altfel, portăriţa Yuliya Dumanska a fost utilizată 28,59 de minute de selecţionerul Martin Ambrosio, perioadă în care a avut un procentaj al mingilor apărate de 30 la sută. Printre altele, handbalista de la SCM Rm. Vâlcea a apărat şi o lovitură de la 7 metri. În ceea ce-o priveşte pe Raluca Băcăoanu, pivotul din Sala Traian nu a jucat decât 2,25 de minute.
În urma acestei înfrângeri, România a ratat şansa de a se bate pentru aur la Euro 2018 şi va juca doar finala mică la turneul final din Hexagon. Partida pentru medaliile de bronz va avea loc duminică, 16 decembrie, de la ora 15.00, tot la Paris. În ultimul meci de la actuala ediţie a Campionatului European, tricolorele vor înfrunta echipa care va pierde duelul dintre Franţa şi Olanda. Cea de-a doua semifinală se dispută tot în această seară, de la ora 22.00. (N.C.)