Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiverseHandbal

România a pierdut din nou cu Olanda, la Euro 2018. Mădălina Zamfirescu, singura dintre vâlcence care a înscris în finala mică

Naţionala de handbal feminin a României a prins, din nou, o zi proastă şi în finala mică a Campionatului European din Franţa, care a avut loc în această după amiază, la Paris, fiind învinsă de Olanda, cu scorul de 24-20 (după 15-8, la pauză). Reprezentativa Ţării Lalelor a intrat astfel în posesia medaliilor de bronz, în timp ce tricolorele se vor întoarce acasă „cu tolba goală”. A fost pentru a doua oară la acest turneu final când România a pierdut în faţa Olandei (echipă pregătită de fosta antrenoare de la CSM Bucureşti, daneza Helle Thomsen). Aşa cum se cunoaşte, tricolorele au fost învinse de „portocale” şi în grupele principale, tot la fel de clar (29-24).
Niciuna dintre jucătoarele de la SCM Rm. Vâlcea nu a excelat în duelul de azi. Portăriţa Yuliya Dumanska a bifat 21,35 de minute şi a avut un procentaj al mingilor apărate de 21 la sută, extrema stângă Cristina Florică s-a aflat 4,14 minute pe teren, iar pivotul Raluca Băcăoanu a jucat la fel de puţin, doar 2,26 de minute. Niciuna dintre acestea nu a înscris vreun gol. Doar Mădălina Zamfirescu a apărut pe lista marcatoarelor dintre handbalistele care evoluează la SCM sau sunt originare din Vâlcea. Jucătoarea legitimată la Debrecen, în Ungaria, a punctat de două ori în cele 15,32 de minute în care a fost utilizată de Martin Ambrosio. Acestea au fost, de altfel, singurele goluri marcate în Franţa de sportiva născută în Râmnic.
Deşi a avut un start foarte bun, cu trei victorii în grupele preliminare, naţionala României a încheiat turneul final al Campionatului European din Franţa cu evoluţii diametral opuse, cu trei înfrângeri. Asta dacă, pe lângă eşecurile din semifinale (cu Rusia, 22-28) şi finala mică, punem la socoteală şi ultimul meci din grupele principale (cedat cu scorul de 31-29 în faţa Ungariei). (N.C.)