Robert Popa a pierdut partida cu Cipru U 16, după 1-0, la pauză, pentru România

Naţionala Under 16 a României, antrenată de Adrian Vasâi, au pierdut cu scorul de 3-1 primul meci, contra reprezentativei similare a Ciprului, din cadrul Turneului UEFA de Dezvoltare. „Tricolorii” au condus cu 1-0, la pauză, iar selecţionerul a schimbat jumătate de echipă în repriza secundă. Robert Popa, căpitanul naţionalei şi portarul de la Flacăra Horezu, a încasat două goluri din penalti şi încă unul în prelungirile partidei: 3-1. pe 18 aprilie, tot ]n cadrul aceluiaşi turneu, România va înfrunta Rusia, iar Cipru va da piept cu Haiti. Potrivit frf.ro, Naţionala pregătită de Adrian Văsâi, formată din jucători născuţi începând cu 1 ianuarie 2003, va face parte din Grupa 10 a calificărilor, alături de Rusia, Elveţia şi San Marino. Meciurile se vor disputa în România, în perioada 24-30 octombrie, conform următorului program: Rusia – San Marino, România – Elveţia (24 octombrie), Rusia – România, Elveţia – San Marino (27 octombrie), Elveţia – Rusia, San Marino – România (30 octombrie).
Primele două clasate în cele 13 grupe de calificare alături de cele mai bune 4 locuri trei se vor califica la Turul de Elită din primăvara anului 2020, cărora li se alătură Spania şi Anglia. La Campionatul European Under 17, găzduit de Estonia la finalul lunii mai 2020, vor participa câştigătoarele celor 8 grupe de la „Elită” şi cele mai bune şapte locuri secunde, alături de ţara-gazdă. (L.C.)