Liga 6

Robert Gheorghe („triplă”) şi Cătălin Bucă, jucătorii partidei Costeşti – Tomşani (1-5)

Unirea Tomşani a reuşit să se impună cu scorul de 5-1 în faţa echipei Minerul Costeşti, într-o partidă care a avut loc pe cochetul stadion din Pietrari. Astfel, trupa din comuna administrată de primarul Dumitru Pearcu şi-a luat revanşa după înfrângerea suferită în tur în faţa „ortacilor”, pe teren propriu, cu scorul de 2-1. În acest duel, golurile învingătorilor au fost marcate de Robert Gherghe (3), Cătălin Bucă şi Alex Viezuianu.
În ciuda diferenţei clare de scor de la final, meciul de la Pietrari a fost unul foarte aprig disputat. La pauză, Minerul Costeşti a condus cu 1-0, însă advesarii au făcut o repriză secundă absolut fantastică, pe durata căreia au punctat de cinci ori, astfel că şi-au trecut în cont trei puncte extrem de preţioase, care îi ajută enorm în lupta pentru calificarea în play-off.

Mihai Deaconescu, preşedinte Unirea Tomşani:
„Revenirea puternică din repriza secundă şi-a spus cuvântul!

„Meciul de la Pietrari a fost unul de senzaţie, care le-a depăşit pe toate celelalte anoste ce se dispută de regulă în Superligă. După 1-0 pentru costeşteni la pauză, a urmat o revenire puternică a echipei noastre în repriza secundă. Am trăit până la capăt bucuria unei victorii care a avut şi un iz de revanşă. Iar cu atât mai mare a fost satisfacţia cu cât succesul a fost una foarte concludent. Dincolo de acest aspect, ţin să menţionez însă că partida s-a jucat între două echipe vecine şi prietene. Pentru noi, a contat mult pregătirea tehnico-tactică pe care antrenorul Marian Hera (zis şi «Generalul») a făcut-o cu jucătorii. Am rezistat cu stoicism în prima repriză, iar după pauză a urmat o adevărată degajare de forţe şi energii pozitive de partea noastră, totul dublat de buna pregătire psihologică. Meciul a fost pur şi simplu o încântare! Ne-a bucurat enorm victoria, mai ales că aceasta l-a încântat nespus de mult şi pe primarul nostru, Dumitru Pearcu, căruia noi îi spunem, în limbaj fotbalistic, «Berlusconi de Tomşani»”, a afirmat Mihai Deaconescu (alias „Corleone”), preşedintele echipei din Tomşani. (N.C.)