Liga 6

AS Rm. Vâlcea 2016 a promovat în Superligă

* echipa prezidată de Florin Dinucu a scris istorie în fotbalul judeţean, după ce a promovat consecutiv două eşaloane, în doar doi ani de la înfiinţare

Sâmbătă, 30 iunie, pe terenul sintetic din Zăvoi, în primul meci de baraj pentru menţinere / promovare în Superliga judeţeană de fotbal, reprezentanta Ligii a IV-a, AS Rm. Vâlcea 2016 (locul 2 în Seria Est), s-a impus la limită, cu scorul de 4-2 (după 1-0, la pauză), în faţa echipei CS Mădulari (locul 3 în play-out-ul diviziei de elită). Pentru învingători, au punctat Costi Vlăsceanu, Toni Buniţă (de două ori, primul din penalti) şi Vali Bogorodea. De partea cealaltă, pentru echipa primarului Daniel Dimulescu, au înscris Mihai Clenci (din penalti) şi Raul Florică.

CS Mădulari a terminat meciul cu doi jucători în minus pe teren

Desfăşurarea partidei a fost una extrem de interesantă. Astfel, după 1-0 pentru AS Rm. Vâlcea 2016, la pauză, CS Mădulari a preluat conducerea la jumătatea reprizei secunde (2-1). În ultimul sfert de oră, fotbaliştii pregătiţi de Costel Gaiţă au izbutit însă să revină miraculos şi să înscrie de trei ori!
Altfel, demn de menţionat mai e faptul CS Mădulari a terminat meciul cu doi jucători în minus pe teren, după ce Bogdan Mihăilă şi Raul Florică au văzut cartonaşul roşu pentru proteste din partea arbitrului Răzvan Mosor. Primul a fost trimis la vestiare la scorul de 2-2, iar al doilea la 3-2, ceea ce înseamnă că eliminările au stricat practic echilibrul partidei şi le-au îngreunat misiunea „mistreţilor” de a mai reveni în joc.
Echipa fondată şi prezidată de Florin Dinucu a obţinut astfel promovarea pe prima scenă fotbalistică a judeţului. Odată cu acest succes, AS Rm. Vâlcea 2016 a intrat şi în istoria fotbalului judeţean, deoarece, în doar doi ani de la înfiinţare, a făcut saltul, consecutiv, din Liga a V-a, în Liga a IV-a, iar apoi în Superligă. O performanţă cu care foarte puţine echipe se pot mândri (N.C.)