Liga 6

Răzvan Milosteanu, gol de trei puncte pentru Cozia Călimăneşti în duelul cu FC Băbeni

Fără mulţi jucători importanţi în „primul 11”, printre care Ceapă, Marinaş, Răcăreanu şi Marinescu, Cozia Călimăneşti a trăit periculos în ultima etapă din turul Superligii, în care, pe teren propriu, a întâlnit-o pe FC Băbeni. Elevii lui Vasile Ilinca nu au fost inspiraţi la finalizare şi astfel le-au dat posibilitatea adversarilor să spere într-un rezultat bun. Sâmbătă, la Călimăneşti, mingea a intrat în poartă o singură dată. În minutul 27, Răzvan Milosteanu a primit balonul în „6 metri”, dintr-o pasă a lui Mazilu, şi a îndeplinit o singură formalitate. După deschiderea scorului, Cozia a mai avut şanse de a înscrie şi de a scăpa, astfel, de orice emoţie, însă le-a ratat. În partea secundă, de două ori mingea s-a plimbat pe linia porţii. Ultima dată, prin minutul 80, gazdele chiar au fost convinse că au marcat, că „Ţeţe” Vlădoi a prins balonul dincolo de linia porţii, dar singura reuşită contabilizată pe raportul de arbitraj a fost cea din prima repriză, a lui Milosteanu. Aşadar, rezultat final: 1-0. În următoarea rundă, prima din retur, formaţia pregătită de Vasile Ilinca va juca, pe teren propriu, cu Olteţul Alunu 2016, grupare pe care, în debutul campionatului, a învins-o de o manieră categorică, cu 8-2. Şi acum este aşteptat un deznodământ similar. La finele acestei săptămâni, Cozia va fi, însă, mai mult cu ochii pe meciul din Treapt, acolo unde Viitorul Dăeşti speră să relanseze campionatul, printr-o victorie pe terenul liderei, Flacăra Horezu.