Liga 6

Răzvan Milosteanu a debutat cu dreptul ca antrenor la Minerul Costeşti

Imediat după sărbătorile pascale, oficialii echipei Minerul Costeşti au renunţat la colaborarea cu antrenorul Gelu Voica. Până la finalul sezonului, de pregătirea formaţiei primarului Toma Peştereanu se va ocupa Răzvan Milosteanu. Pentru că primul obiectiv, accederea în play-off, a fost deja ratat, Milosteanu şi-a propus clasarea pe primul loc din play-out. Acum, Minerul se află pe 9, la trei puncte în spatele ocupantei locului 7, CS Mădulari.
La debutul pe banca tehnică a grupării din Costeşti, fostul jucător de la Flacăra Horezu şi Cozia Călimăneşti s-a bucurat de succes. Minerul s-a impus cu scorul de 5-3 în faţa penultimei clasate, Olteţul Bălceşti 2014. Oaspeţii au început meciul de la Pietrari în inferioritate numerică. Marian Niţă a ajuns cu aproximativ 20 de minute întârziere la teren. În tot acest timp, gazdele au reuşit să marcheze o singură dată. Urucu a deschis scorul. Apoi Olteţul a restabilit egalitatea. Egal a fost şi la pauză, dar 2-2. Urucu a punctat din nou pentru Minerul, însă bălceştenii nu au dezarmat şi au înscris şi ei. În partea secundă, balanţa a înclinat în favoarea grupării din Costeşti, care a mai marcat de alte trei ori, prin Liviu Bogatu, din nou Urucu şi Cosmin Focaru, în timp ce oaspeţii au mai avut o singură reuşită. În următoarea etapă, ultima din sezonul regulat, formaţia antrenată de Răzvan Milosteanu va juca pe terenul ultimei clasate, la Brezoi, iar Olteţul Bălceşti va primi vizita juniorilor de la SCM Rm. Vâlcea.