Raluca Băcăoanu şi-a adus contribuţia la victoria categorică a României în Portugalia (32-16)

* handbalista de la HCM Rm. Vâlcea a bifat astfel primul meci în tricoul echipei naţionale

Duminică, 1 octombrie, echipa naţională de handbal feminin a României a disputat cel de-al doilea meci din preliminariile Campionatului European din 2018. „Tricolorele” au înfruntat, în deplasare, în oraşul Luso, echipa Portugaliei, în faţa căreia au reuşit să se impună categoric, cu scorul de 32-16 (după 16-5, la pauză).
Selecţionerul Ambros Martin a început duelul cu titularele, dar, după o primă repriză în care româncele au făcut spectacol, le-a oferit şansa şi jucătoarelor de rezervă să intre pe teren. Printre acestea s-a numărat şi pivotul de la HCM Rm. Vâlcea, Raluca Băcăoanu (28 de ani), care a bifat astfel câteva minute bune la prima partidă în tricoul naţionalei. Vâlceanca n-a marcat niciun gol, dar a suferit o eliminare de două minute.
În această confruntare, cele mai multe goluri pentru prima reprezentativa ţării noastre le-a înscris Aneta Udriştioiu, extrema dreaptă de la campioana CSM Bucureşti punctând de 6 ori. Altfel, pe lista marcatoarelor şi-au mai trecut numele Alina Ilie (Unirea Slobozia) – 5 goluri, Crina Pintea (Issy Paris) – 4, Melinda Geiger (Brest) – 4, Valentina Ardean-Elisei (SCM Craiova) – 3, Gabriela Perianu (Siofok) – 3, Cristina Neagu (CSM Bucureşti) – 2, Mădălina Zamfirescu (Debrecen) – 2, Ana Maria Iuganu-Popa (CSM Roman) – 1, Cyntia Tomescu (Corona Braşov) – 1 şi Ana Maria Drăguţ (HC Zalău) – 1.

Tricolorele pregătite de Ambros Martin sunt lidere incontestabile în Grupa a IV-a

Aşa cum se cunoaşte, săptămâna trecută, mai precis miercuri, 27 septembrie, în primul meci din campania de calificare la turneul final din Franţa, din 2018, România a învins, fără probleme, în Sala Traian, din Rm. Vâlcea, selecţionata Austriei, cu scorul de 36-25 (la pauză: 18-11). Următoarele partide din preliminarii vor avea loc în primăvara anului viitor, când Cristina Neagu & Co. vor disputa „dubla” cu Rusia. „Tricolorele” vor disputa primul meci contra echipei lui Evgheni Trefilov în deplasare, pe 21-22 martie, după care, pe 24-25 martie, va urma returul din România.
În acest moment, România are maximum de puncte în Grupa a IV-a (plus un golaveraj de senzaţie, 68-41) şi e urmată în ierarhie de Rusia (2 puncte, golaveraj 57-52) şi Austria (tot 2 puncte, dar golaveraj inferior, 52-61). Ultima poziţie e ocupată de Portugalia – 0 puncte (golaveraj 41-64). Primele două clasate se vor califica direct la turneul final din Hexagon. (N.C.)