Box

Pugilistul vâlcean Andrei Udubaşa, pe locul 2 la Budapesta

* pentru sportivul lui Marius Băluţă a fost prima participare la competiţie de seniori

În week-end-ul trecut, pugilistul vâlcean Andrei Udubaşa a participat, pentru prima dată, la un turneu de seniori. Sportivul în vârstă de 19 ani a fost testat în „patrulaterul” din Ungaria, la care, în afara boxerilor din ţara gazdă şi din România, au mai participat pugilişti din Slovacia şi Croaţia. Udubaşa a făcut faţă provocării. A câştigat primul meci şi astfel a obţinut dreptul de a urca în ring şi în finala turneului de la Budapesta. La categoria 60 de kilograme, sportivul pregătit de Marius Băluţă s-a impus la puncte în faţa reprezentantului Ungariei, Robert Konnyu (32 de ani). În finală, Andrei Udubaşa l-a întâlnit pe mult mai experimentatul Michael Takacs, sportiv de origine slovacă. Acesta a fost medaliat cu bronz la Campionatul European de seniori. Andrei a câştigat prima repriză, însă ulterior a resimţit oboseala din meciul precedent. A scăzut ritmul, iar adversarul a profitat şi s-a impus în faţa vâlceanului. În finala galei de la Budapesta, în afară de chimistul Andrei Udubaşa, România a mai fost reprezentată de Bogdan Juratoni, la categoria 81 kilograme şi de către Andrei Arădoaie (91 kg). Dintre cei doi, doar Bogdan Juratoni a reuşit să câştige şi ultimul meci. În altă ordine de idei, pentru sportivul de la CS Chimia, care este pregătit de Marius Băluţă, urmează alte meciuri de verificare. Pe 20 octombrie, Andrei Udubaşa va boxa la Piteşti, iar pe 21 octombrie va participa la o gală în Bulgaria, unde adversar îi va fi campionul european de seniori şi de la Under 22, Daniel Asenov. Andrei va merge apoi la Chişinău, pe un stagiu de pregătire de zece zile. Pe 6 noiembrie, pugilistul clubului Chimia va participa, în premieră, la Campionatul Naţional de Seniori. (S.S.)