BoxAlte sporturi

Pugilistele de la Flacăra Horezu s-au întors cu trei medalii de la Cupa României

Între 5 şi 9 martie, la Bucureşti, s-a desfăşurat Cupa României la box feminin, competiţie dedicată cadetelor, dar şi celor de la categoria junioare, tineret şi senioare. La acest concurs au participat peste 200 de sportive. Printre cele care au urcat în ring, în sala din cadrul complexului sportiv „Lia Manoliu”, s-au regăsit şi trei pugiliste antrenate de Gheorghe Mugescu la Flacăra Horezu. Acestea au participat la întrecerea dedicată cadetelor (sunt născute în anul 2004). Este vorba despre Alexandra Tănăsoiu, Elisa Micu şi Mădălina Dan. Deşi debutante la o competiţie oficială, vâlcencele s-au descurcat foarte bine. Toate au urcat pe podium. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Elisa Micu. Aceasta a cucerit medalia de aur la categoria 54 de kilograme. În finală s-a impus în faţa unei sportive din Tg. Jiu. Alexandra Tănăsoiu a obţinut argintul la 62 de kilograme, iar la 54 de kilograme, acolo unde campioană a fost Elisa Micu, Mădălina Dan a luat bronzul. „Sunt foarte mulţumit de fete! Deşi sunt la început în acest sport, lucrăm de doar câteva luni împreună, la prima lor competiţie au reuşit toate să ia medalie! E un lucru mare! Au fost cluburi puternice, de renume, care au rămas în afara podiumului. Dacă vom avea rezultate bune şi la Campionatul Naţional, putem spera şi o convocare la lotul naţional pentru Campionatul European din acest an. Dar mai este mult până atunci. Vom avea timp suficient să muncim în continuare, pentru că numai aşa putem progresa. Îi mulţumim domnului Bogoslov, de la Marna, pentru susţinere, părinţilor, care ne-au ajutat necondiţionat, dar şi conducerii şcolilor de care aparţin cele trei sportive, pentru că le-au permis să meargă la concurs. De asemenea, mulţumim diriginţilor acestora, Andreea Dina şi Titel Gheorghiţă, de la Şcoala Gimnazială din Vaideeni, respectiv doamnei Cristina Gheorghescu, de la Liceul „Constantin Brâncoveanu, acolo unde este elevă Alexandra Tănăsoiu”, a declarat Gheorghe Mugescu, antrenorul de la Flacăra Horezu, la finalul concursului de la Bucureşti, la care a fost prezentă şi Steluţa Duţă, campioana României la box, poate una dintre cele mai cunoscute sportive din ţară din acest sector. (S.S.)