BoxAlte sporturi

Pugilista Elysa Micu, de la Flacăra Horezu, medaliată cu bronz la Campionatul European

Între 21 şi 30 mai, la Albena, în Bulgaria, s-a desfăşurat Campionatul European Şcolar la Box. România s-a bazat la acest concurs pe mai mulţi sportivi, fete şi băieţi, care s-au remarcat la Cupa României. Printre ei s-a regăsit şi eleva lui Gheorghe Mugescu, de la ACS Flacăra Horezu. Este vorba despre Elysa Micu. Tânăra sportivă, care pe 3 iunie va împlini 14 ani, a câştigat Cupa României, a mers la câteva acţiuni de verificare şi astfel a ajuns să reprezinte ţara la o competiţie internaţională, care a reunit la start peste 500 de boxeuri (fete şi băieţi), de pe continent. La Europene, la concursul dedicat categoriei 54 de kilograme, Elysa (care este elevă a Şcolii Gimnaziale din Vaideeni) s-a clasat pe locul 3, cucerind medalia de bronz. Titlul de campioană europeană la nivel şcolar i-a revenit unei sportive din Irlanda, care s-a impus şi în faţa Elysei. Pugilista clubului Flacăra Horezu a fost singura fată din delegaţia României care a reuşit să obţină o medalie la Campionatul European Şcolar. „Sincer, e ceva incredibil! Nu mă gândeam ca după doar 9 luni de când lucrăm împreună, de când face box, Elysa să realizeze rezultate atât de bune. Mă bucură nespus această medalie, care cred că este prima obţinută de o sportivă din Vâlcea pe plan internaţional. Sper să continue să fie la fel de muncitoare şi să atingă performanţe şi mai înalte. Acum, deja e în vizorul tuturor pe plan naţional. Toate celelalte sportive din categoria ei îşi vor dori să o învingă. Ea trebuie să confirme ultimele rezultate. Ne pregătim pentru Campionatul Naţional, care va avea loc în luna august”, a spus Gheorghe Mugescu, antrenorul de la ACS Flacăra Horezu. (S.S.)