Prahovencele au ieşit onorabil din duelul cu echipa campioană a României

voinaOltchim Rm. Vâlcea – CSM Ploieşti 38-30
* după o primă repriză desfăşurată în nota obişnuită a campionatului intern, handbalistele pregătite de Radu Voina au redus turaţia şi au permis nou-promovatei din Ploieşti să nu plece dezamăgită de la Vâlcea

Partida de sâmbătă, 21 ianuarie, dintre Oltchim şi CSM Ploieşti se anunţa a fi una fără istoric. Campioana en-titre întâlnea, acasă, o nou promovată şi un alt rezultat în afara unei victorii clare a gazdelor nu se putea preconiza. Chimistele au luat însă meciul uşor, n-au dat dovadă de concentrare pe toată durata jocului şi astfel oaspetele au putut pleca mulţumite de la Vâlcea. Au pierdut în faţa Oltchim-ului, dar au făcut-o onorabil. Au cedat până la urmă la doar opt goluri diferenţă, cu scorul de 38-30, deşi la un moment dat avantajul handbalistelor pregătite de Radu Voina a fost chiar şi de 12 goluri. În prima repriză, vâlcencele au făcut mai puţine greşeli şi şi-au ţinut adversarul la respect. Cheia succesului pentru chimiste a reprezentat-o contraatacul, însă au contat şi numeroasele intervenţii ale portarului Sanela Knezovic, revenită într-un meci oficial pentru Oltchim după o perioadă inactivitate, cauzată de o problemă medicală. Nechita şi Ardean s-au evidenţiat în ofensivă, marcând împreună, în primele 30 de minute, 13 goluri, adică mai mult de jumătate din totalul celor marcate de Oltchim în toată această perioadă. CSM Ploieşti a fost ţinută în „viaţă” de o fostă chimistă, Andreea Dospin, jucătoare care a înscris în primul mitan de cinci ori. Prima parte a jocului s-a încheiat la scorul de 21-11 pentru Oltchim, care a profitat şi de lipsa de reacţie avută de prahovence la mijlocul reprizei. Timp de aproape zece minute, oaspetele nu au reuşit să înscrie şi astfel gazdele au profitat şi s-au distanţat pe tabelă, perioada de secetă a CSM-ului fiind întreruptă de Alina Moroianu, care a resuscitat gruparea adversă în minutul 26.

Apărarea, piatră de moară pentru chimiste în partea secundă

Aşa cum a obişnuit în ultimele partide, la începutul părţii secunde Radu Voina a schimbat din noul „liniile”. Printre nou-intrate s-a numărat şi Luminiţa Dinu, care a avut câteva intervenţii bune în debutul părţii secunde, însă n-a fost ajutată suficient de apărare, care a permis ploieştencelor să înscrie destul de multe goluri în poarta campioanei, dat fiind şi faptul că aceasta a evoluat pe propriul teren, la Vâlcea. Deşi la un moment dat a condus chiar şi cu 12 goluri (30-18 în minutul 40), Oltchim a câştigat până la urmă meciul cu scorul de 38-30. CSM-ul a înscris, aşadar, 30 de goluri la Vâlcea, profitând atât de slăbiciunile din defensiva vâlceană, cât şi de loviturile de penalitate acordate de arbitrii întâlnirii. Formaţia lui Gheorghe Ionescu a beneficiat de nu mai puţin de 10 lovituri de la 7 metri, doar două dintre acestea fiind ratate. De menţionat ar mai fi şi faptul că din tabăra grupării chimiste, în partea a doua a jocului, s-a evidenţiat Iulia Curea, autoare a şapte reuşite. Extrema formaţiei chimiste a purtat marca şi celui mai frumos gol al meciului, ultimul al întâlnirii, înscris după o aeriană, în care a fost angajată de Nechita.
În partida cu CSM Ploieşti pentru Oltchim au înscris: Iulia Curea (şapte goluri), Valentina Ardean (7), Adriana Nechita (7), Marija Jovanovic (4), Roxana Han (4), Aurelia Brădeanu (2), Ekaterina Vetkova (2), Oana Chirilă (2), Oana Manea (1), Patricia Vizitiu (1), Melinda Geiger (1). De partea cealaltă, CSM Ploieşti a punctat prin: Nicoleta Gâscă Alexandrescu (opt goluri), Andreea Dospin (7), Alina Moroianu (5), Aneta Barcan (5), Ştefan (3), Daniela Crap (1), Zugravu (1).