Liga 6

Posada Perişani s-a împiedicat şi de Cozia Călimăneşti (1-1)

Vineri după-amiaza, pe stadionul CSŞ din nordul Râmnicului, Posada Perişani a înfruntat Cozia Călimăneşti. La fel ca şi în precedenta partidă de pe teren propriu, liderul la zi din Superligă a pierdut două puncte în urma acestei confruntări. Partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Contrar cursului jocului, cei care au deschis primii scorul au fost oaspeţii. După mai multe ocazii clare ale jucătorilor pregătiţi de Dumitru Teleşpan, în minutul 78 Ciprian Vlădoi a reuşit să surprindă apărarea gazdelor şi să-şi aducă echipa în avantaj. Gazdele au încercat pe final de partidă să salveze situaţia, însă nu au putut să înscrie mai mult de un gol. Ciprian Dinu a restabilit egalitatea în minutul 90. După semi-eşecurile Posadei, cu Voinţa Orleşti şi Cozia Călimăneşti, campionatul s-a relansat. Viitorul Dăeşti a profitat de rezultatele grupării din Perişani şi s-a apropiat la doar două puncte de primul loc. Din sezonul regulat a mai rămas de disputat o singură rundă. Trupa lui Popolan are un meci mai uşor. Viitorul va întâlni, în deplasare, ultima clasată, pe Lotru Brezoi. În schimb, Posada va avea parte din nou de un adversar incomod. Va juca la Tomşani, echipă pentru care acest meci ar putea fi ultimul din acest sezon cu o echipă de top.