Liga Nationala

Petra Blazek & Co. au egalat cel mai categoric succes din acest sezon

* week-end-ul trecut, elevele lui Aurelian Roşca au încasat cele mai puţine goluri într-o repriză (doar 6)

Victoria la nouă goluri din meciul cu Danubius Galaţi (26-17), care a avut loc duminică, 12 noiembrie, este cea mai categorică a HCM-ului din acest campionat, alături de cea din partida disputată în deplasare, la Dunărea Brăila, când s-a consemnat aceeaşi diferenţă de scor (25-16). Aceste dueluri (culmea! – disputate în compania celor două grupări din Liga Florilor care au acelaşi nume) sunt cele în care trupa antrenată de Aurelian Roşca a primit cele mai puţine goluri până în prezent. Performanţa din confruntarea cu Danubius a fost posibilă şi datorită faptului că adversarele au ratat nu mai puţin de patru aruncări de la 7 metri: una în prima repriză (peste transversală) şi trei după pauză. Toate celei trei lovituri de pedeapsă din cel de-al doilea mitan au fost apărate de portarii HCM-ului. Prima oară, în minutul 35, de tânăra Diana Ciucă (16 ani), iar apoi de Marina Razum, în minutele 48 şi 50.
Dintr-un alt punct de vedere, vâlcencele au realizat totuşi un record în confruntarea din week-end-ul trecut: este vorba de cel mai mic număr de goluri încasate într-o singură repriză. Astfel, defensiva coordonată de austriaca Petra Blazek a fost străpunsă doar de şase ori în primele 30 de minute de joc. (N.C.)