DiverseHandbal

Patru vâlcence au evoluat pentru naţionala României, în preliminariile Campionatului European

* este vorba de Raluca Băcăoanu, Andreea Adespii Molnar, Cristina Florica şi de noua achiziţie a HCM-ului, Yuliya Dumanska

Cele patru jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea – Raluca Băcăoanu (pivot, 29 de ani), Andreea Adespii Molnar (inter stânga, 28 de ani), Cristina Florica (extremă stângă, 26 de ani) şi Yuliya Dumanska (portar, 21 de ani) – s-au aflat în lotul României în meciul pe care naţionala ţării noastre l-a disputat joi seara, în deplasare, împotriva reprezentivei Austriei, în preliminariile Campionatului European de handbal feminin. Tricolorele pregătite de spaniolul Ambros Martin au reuşit să câştige această confruntare cu 28-25 (după 13-11, la pauză) şi să-şi adjudece astfel biletele pentru turneul final din Franţa, care va avea loc în perioada 29 noiembrie – 16 decembrie.

Raluca Băcăoanu a marcat din nou un gol pentru echipa tricoloră

Tricolorele au suferit din greu pentru a-şi trece în cont victoria în partida de la Innsbruck. Austria a condus cu 5-3 în debutul primei reprize şi le-a dat emoţii serioase româncelor pe final de meci. După 23-20 pentru formaţia noastră, adversarele au egalat situaţia la 24-24, în minutul 56. Ulterior, la 25-24 pentru România, a apărut la rampă portăriţa Denisa Dedu, care a apărat o lovitură de la 7 metri (cea de-a treia a sa în meciul de joi seara), iar austriecele n-au mai reuşit să revină în joc.
În duelul de la Innsbruck, Raluca Băcăoanu a marcat, încă o dată, un gol pentru naţionala României, în timp ce Andreea Adespii Molnar (aflată la debutul în prima reprezentativă) a încasat o eliminare de două minute, în minutul 55.28, când rezultatul era pe muchie de cuţit. Altfel, Cristina Florica nu şi-a trecut în cont nicio reuşită.

Duminică, 3 iunie, de la ora 18.30, româncele dispută ultimul meci din preliminarii: cu Portugalia, la Buzău

Naţionala ţării noastre va disputa ultimul meci din preliminariile Euro 2018 pe teren propriu, împotriva Portugaliei. Partida va avea loc duminică, 3 iunie, de la ora 18.30, în Sala „Romeo Iamandi”, din Buzău.
După primele cinci etape din această campanie de calificare la Campionatul European, România ocupă în continuare primul loc în Grupa a 4-a, cu 8 puncte în cont. Pe poziţia secundă se află, la egalitate, naţionalele Rusiei şi Austriei, ambele cu câte 6 puncte, în timp ce Portugalia este pe ultima treaptă a ierarhiei, deoarece a pierdut toate meciurile jucate până în prezent. (N.C.)
Sursă foto: HCM Rm. Vâlcea

Lotul echipei naţionale de handbal feminin a României pentru meciul cu Portugalia, din preliminariile Campionatului European:

• Portari: Denisa Dedu (Siofok / Ungaria), Yulia Dumanska (SCM Craiova), Paula Vişan (HC Zalău)
• Extreme stânga: Valentina Ardean-Elisei (SCM Craiova), Cristina Florica (HCM Rm. Vâlcea)
• Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Eliza Buceschi (Corona Braşov), Andreea Adespii Molnar (HCM Rm. Vâlcea), Larisa Tămaş (HC Zalău)
• Centri: Cristina Laslo (Buducnost Podgorica / Muntenegru), Ana Maria Apipie Ţicu (SCM Craiova)
• Interi dreapta: Ana Maria Drăguţ (HC Zalău), Laura Oltean Pristăviţă (CSM Bistriţa), Laura Popa (Corona Braşov), Melinda Geiger (Siofok / Ungaria)
• Extreme dreapta: Aneta Udriştioiu (CSM Bucureşti), Laura Chiper (Corona Braşov)
• Pivoţi: Crina Pintea (Issy Paris / Franţa), Raluca Băcăoanu (HCM Rm. Vâlcea), Daniela Raţiu (CSM Bistriţa)