Pas greşit pentru Flacăra Horezu! 1-1, în Treapt, cu Astra 2 Giurgiu

* unicul gol al echipei vâlcene a fost marcat de Florin Cioablă, în minutul 44

Lidera Seriei a III-a din Liga a III-a, Flacăra Horezu, a obţinut un punct din meciul pe care l-a disputat sâmbătă, 10 noiembrie, pe teren propriu, cu Astra 2 Giurgiu. Duelul cu „satelitul” fostei campioane a ţării s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce reprezentanta Vâlcii a condus însă la pauză cu 1-0.
Echipa din Treapt a deschis scorul în minutul 44, prin Florin Cioablă, atacantul şcolit de Gică Hagi, la Academia de la Ovidiu, care a evoluat pentru Viitorul Constanţa şi într-un meci din Europa League (cu Red Bull Salzburg). Acesta a fructificat o centrare perfectă de pe partea stângă a lui Alex-Luchian Butoi. Giurgiuvenii au restabilit egalitatea după pauză, în minutul 62, prin Robert Boboc.

Horezenii au avut o posesie mai bună şi mai multe ocazii de gol decât adversarii

Rezultatul este oarecum nedrept pentru fotbaliştii de la Flacăra Horezu, care au avut o posesie mai bună şi şi-au creat mai multe ocazii de gol decât adversarii. Celelalte şanse de a le aduce vâlcenilor o nouă victorie în cont au fost irosite de Florin Cioablă, Eduard Neacşu, Radu Georgescu şi Cristi Munteanu. Altfel, demn de menţionat mai este şi faptul că pentru Astra 2 Giurgiu au evoluat şi doi jucători de la echipa de Liga I. Este vorba de tinerii mijlocaşi Robert Boboc (23 de ani) şi Robert Vâlceanu (21 de ani), primul dintre aceştia reuşind să şi înscrie.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristi Munteanu, Alex-Luchian Butoi, Răzvan Olteanu, Vali Munteanu, Sebastian Bobină, Edi Neacşu, Radu Georgescu, Alex Cioablă. După pauză, au mai fost introduşi pe teren Ionuţ Gonzales Neamţu, Emilian Bârziche, Ionuţ Simeanu şi Raul Nistor. (N.C.)