Partida Forestierul Romani – Tineretul Surpatele (8-1) s-a încheiat după doar 65 de minute

În etapa de la finele săptămânii trecute din Liga a V-a, Forestierul Romani s-a impus cu scorul de 8-1 (după 5-1, la pauză), pe teren propriu, în faţa echipei Tineretul Surpatele. Mai mult ca sigur, rezultatul final ar fi fost şi mai mare, dacă meciul nu s-ar fi întrerupt în minutul 65, după ce formaţia vizitatoare a rămas în doar şase jucători pe teren.
„Tineretul Surpatele n-a venit la Romani decât cu vreo nouă jucători, iar, după ce câţiva dintre aceştia s-au accidentat, echipa adversă nu a mai putut continua meciul. În aceste condiţii, arbitrul Marian Truţă a fost nevoit să fluiere mai devreme sfârşitul partidei”, ne-a declarat Dumitru Drăgănescu (FOTO), preşedintele echipei Forestierul Romani.
În duelul de sâmbătă, 21 mai, Cristi Radu a reuşit o „triplă” pentru formaţia horezeană, iar Gheorghe Bodescu şi-a trecut în cont o „dublă”. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost marcate de Radu Simtea şi Mihai Buga, plus un autogol înscris de un jucător de la Tineretul Surpatele.

Dumitru Drăgănescu, preşedinte Forestierul Romani:
„Situaţia încă nu e decisă în lupta pentru locurile 1-2”

După victoria fără probleme cu Tineretul Surpatele (8-1), Forestierul Romani continuă cursa de urmărire a primelor două fruntaşe din Seria Nord a Ligii a V-a: Cavalerul Trac Cernişoara şi AS Rm. Vâlcea 2016. „În ceea ce priveşte lupta pentru locurile 1-2, cred că situaţia încă nu e decisă. Lidera Cavalerul Trac are un meci mai mult jucat şi va sta chiar în următoarea rundă, iar asta înseamnă că ne putem apropia la doar trei puncte de locul 1.  În week-end, trebuie să jucăm în deplasare, la AS Oteşani, unde sperăm să ne impunem. Ulterior, vom primi vizita celor de la Cavalerul Trac. Am câştigat în tur, la Cernişoara, cu 3-1, dar «tracii» sunt o altă trupă acum, mult mai puternică, aşa că meciul va fi o partidă de ambiţii şi orgolii pentru ambele echipe şi vom încerca să învingem din nou. În ultima etapă, vom juca în depalsare, la Montana Izvoru Rece”, a conchis Dumitru Drăgănescu. (N.C.)