Liga Nationala

Parcurs fără greşeală pentru SCM în Liga Florilor! Handbalistele de la poalele Capelei au câştigat şi meciul cu HC Zalău

Pe 20 septembrie, în Sala Sporturilor „Traian”, într-un meci contând pentru etapa a IV-a din Liga Florilor, SCM Rm. Vâlcea a înfruntat formaţia pregătită de Gheorghe Tadici, HC Zalău. „Municipalele” au confirmat forma bună din startul acestui sezon şi şi-au trecut în cont un nou succes. Elevele lui Florentin Pera s-au impus cu scorul de 29-24 în faţa formaţiei sălăjene. În prima repriză, oaspetele au dat o replică bună grupării de la poalele Capelei. S-a mers de la egal la egal până în minutul 15, când Vâlcea s-a desprins la două goluri, 9-7, apoi chiar la trei lungimi, după două lovituri de la 7 metri apărate de Petra Blazek. Gazdele au terminat primul mitan pe +4, la scorul de 15-11. În partea secundă, avansul SCM-ului a crescut chiar şi până la şapte goluri, astfel că deznodământul a devenit previzibil. Până la urmă, diferenţa a fost de cinci goluri: scor final 29-24. Astfel, SCM a ajuns la patru victorii în campionatul intern. Nu mai e pe primul loc. A fost depăşită de CSM Bucureşti, care are un golaveraj mai bun.

Oaspetele au avut şase lovituri de la 7 metri ratate! Vâlcea a fost sancţionată cu 8 eliminări de 2 minute şi un cartonaş roşu

De menţionat, referitor la meciul cu HC Zalău, ar mai fi că oaspetele au avut şase lovituri de la 7 metri ratate (trei apărate de Blazek, două de Diana Ciucă şi o bară) din 10 care i-au fost acordate. Printre jucătoarele care nu au ratat din 7 metri s-a regăsit şi vâlceanca Bianca Berbece, debutantă la HC Zalău. SCM a avut în acest meci opt eliminări de două minute, doar una dictată în prima repriză. Laura Badea a fost penalizată o dată, Lopez şi Da Silva, de câte două ori. Florica a fost eliminată de trei ori. În minutul 53 a primit, implicit, şi cartonaşul roşu, moment în care a avut şi o reacţie nepotrivită faţă de arbitru. Altfel, cea mai bună marcatoare din tabăra vâlceană a fost brazilianca Samara Da Silva, autoare a opt goluri. Au mai înscris pentru SCM: Lopez (5), Glibko (4), Gavrilă (3), Fernandez (3), Craiu (2), Badea (2), Petrovic (1) şi Florica (1). (S.S.)