Oţelul s-a topit la Vâlcea

* gruparea din Galaţi nu a reuşit să ţină piept formaţiei vâlcene, care s-a impus categoric în ultima partidă a turului de campionat, cu scorul de 34-22

La începutul acestei săptămâni campioana României la handbal feminin a efectuat un ultim test înaintea reînceperii aventurii în grupele principale ale Ligii Campionilor. Acesta a avut loc marţi, 31 ianuarie, în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea. Oltchim – Oţelul a reprezentat ultima partidă a turului de campionat al Ligii Naţionale. Adversara chimistelor din această întâlnire ocupa înaintea acestei runde locul 3 în campionat şi tocmai de aceea era de aşteptat ca meciul să fie un antrenament bun pentru vâlcence înainte de partida de la Ljubljana. Gruparea Alexandrinei Soare, însă, chiar dacă s-a prezentat la Vâlcea cu cele mai bune handbaliste pe care le are în lot, nu a reuşit să dea o replică pe măsură elevelor lui Radu Voina, care încă din primul mitan au ţinut să demonstreze că ele sunt campioanele şi cele care ocupă primul loc în campionatul intern. A fost doar o problemă de timp până când acestea s-au distanţat simţitor pe tabelă. După un sfert de oră de joc, chimistele conduceau deja cu şase goluri (10-4). A urmat o perioadă de secetă, de vreo patru minute, în care nici gazdele nu au rupt gura târgului, însă nici echipa din Galaţi. Oltchim a reuşit, totuşi, să iasă din impas şi să încheie primele 30 de minute cu un avantaj aproape dublu decât Oţelul: 15-8.

Adina Fiera a revenit în repriza secundă a partidei cu gruparea moldoveană

În partea secundă, chimistele au avut mai multe reuşite, dar au şi primit mai multe goluri. Au avut chiar şi un avans de 13 goluri (25-12, în minutul 42), apoi de 14 goluri (32-18, în minutul 51), însă au fost şi momente în care şi-au pierdut busola, poate din dorinţa de a oferi prea mult sau pentru a scoate în evidenţă anumite jucătoare care nu s-au afirmat încă la Oltchim (gen Safta, care se străduieşte în fiecare moment în care se află pe terenul de joc, pentru a demonstra că reprezintă o soluţie pentru viitor). În partea a doua a întâlnirii din Sala Traian au ieşit însă în evidenţă şi câteva aspecte pozitive. Unul ar fi reprezentat de pofta de gol a Adrianei Nechita, care a înscris în ultimele 30 de minute şase goluri pentru Oltchim, dar şi de revenirea Adinei Meiroşu, jucătoare care a lipsit în primele meciuri ale anului pentru Oltchim din cauza unei accidentări suferită la Campionatul Mondial din Brazilia. Meiroşu a revenit şi a reuşit să şi înscrie pentru formaţia chimistă, care până la urmă a încheiat meciul la scorul de 34-22 şi şi-a dovedit încă o dată valoarea pe care o are, în comparaţie cu restul plutonului din Liga Naţională. Pentru Oltchim au marcat: Nechita (6 goluri), Ardean (5), Jovanovic (5), Vizitiu (4), Manea (3), Meiroşu (2), Managarova (2), Chirilă (2), Brădeanu (2), Curea (1), Băbeanu (1), Ozel (1).