Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Oltul Ioneşti a urcat pe loc de play-off în Seria Est a Ligii a IV-a

Formaţia lui Florin Telejman şi Ion Ciucă, Oltul Ioneşti, a profitat de eşecurile suferite de AS Bărbăteşti, Viitorul Budeşti şi Oltul Drăgoeşti şi a urcat pe loc de play-off în Seria Est a Ligii a IV-a. A ajutat-o să avanseze în clasament victoria obţinută sâmbătă după-amiază, pe teren propriu, în faţa ultimei clasate, Progresul Buneşti. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Alexandru Cârstianu şi au încheiat prima parte a întâlnirii cu acest avantaj minim. În debutul părţii secunde, ambele formaţii au pierdut câte un jucător, aceştia fiind eliminaţi pentru că s-au scuipat între ei. În continuare, ioneştenii au controlat jocul, iar prestaţia din teren s-a concretizat şi pe tabelă. Dragoş Popescu a dus scorul la 2-0, iar apoi Alex Truşcă a marcat pentru 3-0, în urma unei acţiuni individuale de mare fotbalist. Truşcă a plecat cu mingea la picior de la jumătatea terenului, a driblat tot ce i-a stat în cale, până a rămas singur cu portarul, pe care, de asemenea, l-a „executat”. În ciuda a ceea ce s-a întâmplat până atunci pe teren, pe final gazdele au transpirat serios pentru cele trei puncte. Au avut emoţii că pot rata victoria după ce buneştenii au reuşit să revină de la 3-0, la 3-2. În afara celor două goluri, oaspeţii au mai avut două ocazii mari de a egala. În prelungiri, însă, ioneştenii i-au prins pe contraatac şi au încheiat conturile. Cosmin Băiaşu a pus capăt meciului prin golul de 4-2. În acest moment, echipa lui Telejman şi Ciucă se află pe locul 6, la egalitate de puncte cu Oltul Drăgoeşti, dar cu un golaveraj mai bun. În etapa a 10-a, cele două formaţii care îşi dispută acum ultimul loc de play-off, se vor întâlni în meci direct, la Drăgoeşti.