Olteţul Zătreni s-a calificat în optimile Cupei României

* duminică, 10 decembrie, elevii lui Nicolae Vâlcu s-au impus cu scorul de 3-2 în faţa echipei Stejarul Vlădeşti 2009

Echipa Olteţul Zătreni a produs surpriza şaisprezecimilor de finală din Cupa României, după ce s-a impus, duminică, 10 decembrie, pe teren propriu, în faţa formaţiei Stejarul Vlădeşti 2009, care evoluează în Liga a IV-a. Fotbaliştii din localitatea administrată de primarul Constantin Liţoiu au învins cu scorul de 3-2 (după 2-1, la pauză), prin golurile marcate de Laurenţiu Vâlcu (de două ori) şi Gheorghe Toşa (alias „Gite”).

Laurenţiu Vâlcu a fost omul meciului din week-end-ul trecut

„Am deschis scorul rapid, iar acest lucru ne-a dat mai multă încredere în forţele noastre. Adversarii ne-au egalat pe la jumătatea reprizei, dar, spre final, chiar înainte să intrăm la vestiare, am punctat pentru 2-1. Adversarii ne-au egalat, din nou, imediat după pauză, iar victoria am obţinut-o printr-un gol marcat pe la jumătatea reprizei secunde. Scorul de 3-2 a rămas apoi intact până la final. Cred că a fost o victorie frumoasă, în faţa unei formaţii foarte bune. Însă, şi noi avem o echipă tare, motiv pentru care nici nu ne-am temut prea mult de acest meci. Iar asta chiar dacă vlădeştenii sunt în Top 6, în Liga a IV-a. De altfel, înaintea meciului, le-am spus elevilor mei că acum au ocazia să-şi demonstreze valoarea, în faţa unei echipe de valoare din eşalonul superior, iar ei au evoluat cu multă ambiţie”, a aubliniat Vâlcu, iar apoi a adăugat: „Victoria cu Stejarul Vlădeşti a fost posibilă şi pentru că valoarea echipei a crescut prin completarea lotului, în această perioadă, cu Laurenţiu Vâlcu (care a fost cel mai bun de pe teren duminica trecută) şi Georgian Popescu. Până de curând, ambii au fost plecaţi la muncă în străinătate, însă acum s-au întors acasă şi au putut juca pentru noi. Din păcate, ei vor pleca din nou în ianuarie (Vâlcu în Germania, iar Popescu în Cehia), aşa că nu ne vom mai baza pe aceştia şi la startul returului. Dacă i-am avea pe toţi jucătorii din lot la dispoziţie, de-a lungul întregului sezon, nu am avea deloc probleme în lupta pentru promovare în Liga a IV-a”, a spus Vâlcu.

Vlădeştenii au încercat să amâne meciul pentru primăvară

În încheiere, antrenorul de la Olteţul Zătreni s-a referit la tevatura legată de programarea meciului cu Stejarul Vlădeşti 2016, care a fost foarte aproape să nu se dispute. „Cei de la Vlădeşti m-au sunat să-mi propună mai multe variante de a juca acest meci. Adică, ba să-l jucăm sâmbătă, ba duminică, de la ora 14.00, sau chiar să-l amânăm pentru o altă dată, adică pentru primăvara anului viitor. Totul pentru că ei îşi planificaseră un banchet pe la Voineasa, week-end-ul acesta. E curios acest lucru, mai ales că ştiau că au meci în Cupa României. Nu am fost de acord cu niciuna dintre variantele lor şi i-am anunţat că noi vom juca la data fixată iniţial. Până la urmă, după ce mai întâi au anunţat că nu vor veni, ei au ajuns totuşi la Zătreni. Şi a fost mai bine aşa, pentru că nouă nu ne-ar fi plăcut să obţinem calificarea prin forfait, ci pe teren”, a conchis Vâlcu. (N.C.)