Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Olteţul Zătreni a devenit specialistă în Cupa României! Week-end-ul trecut, echipa din sud a depăşit şi obstacolul Inter Lăpuşata

Olteţul Zătreni are şi în acest an o prestaţie de excepţie în Cupa României (după ce în sezonul trecut a ajuns până în semifinale), astfel că poate fi numită, pe bună dreptate, o specialistă a competiţiei knock-out din fotbalul judeţean. În actuala ediţie, gruparea din sudul judeţului a ajuns deja în sferturi şi se află la doar un pas de a egala performanţa deosebită din 2017-2018.

După 0-0 la pauză, elevii lui Nicolae Vâlcu s-au detaşat la 3-0 în repriza secundă

Week-end-ul trecut, „sudiştii” au trecut la pas de cea de-a treia echipă de Liga a IV-a care le-a ieşit în cale. Care nici de această dată n-a fost deloc una din subsolul clasamentului, ci de locuri fruntaşe, aşa cum a remarcat şi antrenorul Nicolae Vâlcu. Este vorba de Inter Lăpuşata (locul 3 în Seria Sud din Liga a IV-a), de care fotbaliştii din Zătreni au dispus cu scorul de 3-1 (după 0-0, la pauză), prin golurile marcate de Mircea Herăscu, Iulian Cercel şi Cătălin Popescu. Aşa cum se cunoaşte, în rundele precedente ale Cupei, Olteţul Zătreni a mai depăşit alte două formaţii din Liga a IV-a: 3-0, cu Minerul Berbeşti (locul 2 în Seria Sud), şi 7-4 cu Viitorul Budeşti 2012 (locul 3 în Seria Nord).
„Am câştigat din nou, la capătul unui meci foarte frumos! Partida cu Inter Lăpuşata s-a jucat de la egal, în special în prima repriză, când scorul a fost 0-0. Totuşi, chiar dacă s-a jucat pe contre, a existat un plus de partea noastră, în ceea ce priveşte dominarea. Am avut ocazii mai multe, dar, pe care, ca de obicei, le-am ratat cu nonşalanţă. Ce-i drept, ne-am cam temut de adversari până la pauză, însă, din repriza secundă, totul a curs doar în favoarea noastră. Totuşi, chiar şi când am avut 3-0, a existat o frică faţă de adversari, care s-a întins până aproape de finalul partidei. Emoţiile au crescut după ce interiştii au înscris rapid dintr-un penalti, pentru 3-1. Până la urmă, acela avea să fie însă şi scorul final”, ne-a declarat Nicolae Vâlcu, antrenorul echipei Olteţul Zătreni.

Duelul Zătreni – Lăpuşata a scos în evidenţă şi un duel al… poliţiştilor-antrenori

Interesant este că meciul dintre Olteţul Zătreni şi Inter Lăpuşat, din week-end-ul trecut, a scos în evidenţă şi un duel între cei doi poliţişti care se află pe băncile tehnice ale celor două echipe. Este vorba de Nicolae Vâlcu (Zătreni) şi Viorel Zamfirache (Lăpuşata), care a fost tranşat net de primul dintre aceştia. „În ceea ce priveşte echipa mea, mă bucur că, în sfârşit, de această dată, şi atacanţii şi-au făcut datoria, prin golurile înscrise, iar asta în afară de alte numeroase ocazii pe care le-au ratat cu uşurinţă. I-am muştruluit pe atacanţi data trecută, după meciul cu Budeşti, că n-au marcat niciun gol din şapte (!), iar acum au ieşit la rampă. Şi cu Lăpuşata, scorul final putea să fie din nou chiar mai mare, dacă nu iroseam atâtea oportunităţi”, a adăugat mai Vâlcu. (N.C.)