Olteţul Zătreni a bifat prima victorie din acest an: 1-0, la FC Băbeni II

La finele săptămânii trecute, Olteţul Zătreni a bifat prima victorie din 2017. Fotbaliştii antrenaţi de Nicolae Vâlcu s-au impus în deplasare, pe terenul echipei FC Băbeni II, cu scorul de 1-0, unicul gol fiind marcat de Petre Calciu, în a doua repriză. „Dacă meciul s-ar fi terminat cu 4-0, nu s-ar fi mirat nimeni! Din păcate, am avut câteva ratări aproape monumentale, din toate poziţiile posibile şi imposibile, care m-au scos din fire. În prim plan, s-au aflat atacantul Cătălin Popescu şi Petre Calciu, ambii irosind şanse bune de a înscrie, deşi au rămas singuri cu portarul advers. Altfel, însă, meciul se putea termina şi 1-1. În ultimul minut de prelungri din cele 4 arătate de arbitrul Andrei Mosor, în careul nostru s-a produs o fază extrem de complicată, când am văzut mingea practic în poartă. Un jucător de-al lor a căzut chiar pe linia porţii noastre. Mingea şutată de băbenari l-a lovit chiar pe acesta, după care a sărit în braţele portarului nostru. Asta a fost să fie, era să încasăm un gol la ultima fază, dar din fericire am avut noroc şi am plecat victorioşi de la Băneni”, a subliniat Nicolae Vâlcu. „În acest meci, am putut să ne bazăm în premieră şi pe serviciile a doi jucători reveniţi la Zătreni după o lungă perioadă. Mă refer în primul rând la Ştefan Şaramet, care a fost plecat în Anglia, la muncă, de unde s-a întors pentru câteva zile. Apoi, printre reveniţi s-a numărat şi Petre Calciu, pe care l-am transferat în pauza de iarnă de la Viitorul Dăeşti. Acesta din urmă a bifat şi el primul meci pentru noi şi a fost unul cu noroc, deoarece a şi marcat unicul gol la Băbeni, care ne-a adus 3 puncte preţioase în cont”, a adăugat antrenorul de la Olteţul Zătreni.

Elevii lui Nicolae Vâlcu vor să câştige şi partida cu United Drăgăşani

În următoarea etapă din Liga a V-a, Olteţul Zătreni va juca, pe teren propriu, cu United Drăgăşani. „Pentru noi, partida de sâmbătă, 25 martie, va fi una la fel de tare ca şi de cea de la Băbeni. Dacă vom învinge din nou, mai scăpăm de o rivală în lupta pentru un loc pe podiumul Seriei Sud din Liga a V-a. Noi ne mobiliza exemplar pentru a câştiga din nou, e în interesul nostru. Din păcate, ne-am făcut de râs etapa trecută, cu CS Guşoeni, cea mai bună echipă din grupa noastră. După ce am condus cu 1-0 până în minutul 60, greşelile şi condiţia fizică şi-au spus cuvântul, astfel că am fost învinşi cu 4-1. Scorul final a fost cam aspru după părerea mea, am încasat aiurea două goluri în ultimele 10 minute de joc. Sper să terminăm pe podium la final, pentru că locurile 1 şi 2 sunt deja arvunite. E imposibil să mai ajungem acolo! În aceste condiţii, ne vom bate în continuare cu echipele din Măciuca şi Şuşani pentru locul 3. Dacă avem toţi jucătorii de bază la dispoziţie, e posibil orice. Pe Şaramet nu-l vom mai putea folosi însă decât vreo două săptămâni, deoarece va pleca din nou la muncă în Anglia. Iar lui Calciu, care e elev la Vâlcea, îi e foarte greu să vină până la Zătreni, la toate meciurile”, a concluzionat Nicolae Vâlcu, antrenorul echipei Olteţul Zătreni. (N.C.)