Olteţul Sineşti a făcut show cu AS Lungeşti (8-1)

* Gheorghe Pariseu (3 goluri) şi Alexandru Bran (4 goluri) au fost eroii partidei

Aflată la primul sezon în fotbalul judeţean, echipa Olteţul Sineşti a avut parte de un start nefast. Încet-încet, lucrurile au început însă să intre pe făgaşul normal şi astfel au apărut şi primele rezultate pozitive. În tur, formaţia din Sineşti a dispus cu scorul de 2-1 de AS Lungeşti, în deplasare, în faţa căreia a reuşit să se impună şi la finele săptămânii trecute, pe teren propriu. Meciul de duminică, 29 aprilie, a fost unul cât se poate de spectaculos, Olteţul Sineşti obţinând victoria cu 8-1.
În acest duel, gazdele au făcut show prin cei doi atacanţi: Gheorghe Pariseu (27 de ani), care a marcat patru goluri, şi Alexandru Bran (FOTO) (21 de ani), care şi-a trecut în cont patru „boabe”. Primele două reuşite au fost semnate de Bran (în minutele 20 şi 25), după care a urmat super-golul lui Pariseu, în stilul inconfundabil al lui Constantin Budescu (FCSB): şut cu exteriorul, pe lângă portarul advers! Bran a mai marcat o dată, pentru 4-0 (minutul 40), dar adversarii au redus din handicap în minutul 44, astfel că la pauză scorul a fost 4-1. În repriza secundă, au urmat alte patru goluri pentru Olteţul Sineşti. Acestea au fost înscrise de Pariseu (minutul 50), Bran (minutul 55), Văcaru (minutul 60 – şut la vinclu), rezultatul final fiind stabilit de acelaşi Pariseu, cu încă o reuşită superbă, lob peste goal-keeper-ul advers de la 30 de metri, după o pasă primită de la Văcaru.
Demn de menţionat este faptul că victoria concludentă cu AS Lungeşti a fost precedată de un alt rezultat pozitiv: 1-1, tot pe teren propriu, cu Olteţul Zătreni. După 13 etape, Olteţul Sineşti ocupă ultimul loc în Seria Sud din Liga a V-a, cu 7 puncte în cont. (N.C.)