Liga 6

Olteţul a inundat Ţurţudanul!

* echipa din Bălceşti a câştigat şi manşa retur a barajului de menţinere / promovare în Superligă, în faţa celor de la Lotru Brezoi (cu 3-2), şi a acces astfel în eşalonul de elită al fotbalului judeţean

După victoria cu 1-0 de pe teren propriu, Olteţu Bălceşti 2014 avea prima şansă în barajul de menţinere / promovare în Superligă, în faţa echipei Lotru Brezoi. În meciul retur care a avut loc sâmbătă, 1 iulie, la poalele Ţurţudanului, Viorel Merişeanu, Marian Niţă, Tibi Ninciuleanu & Co. au avut o evoluţie chiar mai bună decât cea de pe teren propriu şi s-au impus din nou, de această dată cu 3-2. Golurile învingătorilor au fost marcate de Viorel Merişeanu (care a executat impecabil o lovitură liberă), Alin Vlăiculescu (dintr-un penalti scos de Marius Popescu) şi Marius Popescu (FOTO) (un şut de la vreo 20 de metri, în vinclu, fără speranţe pentru portarul advers).

Alin Vlăiculescu şi Marius Popescu au hărţuit neîncetat defensiva brezoieană

„Meciul a început în nota de dominare a brezoienilor, dar am pus repede stăpânire pe joc, iar în minutul 20 scorul era deja 2-0 pentru noi. Ulterior, în minutul 45, ultimul din prima repriză, ei au redus din handicap, 2-1. A fost atunci un penalti fără dubii, după ce mingea m-a lovit chiar pe mine în mână în suprafaţa de pedeapsă. În repriza secundă, brezoienii au egalat, 2-2, după care noi am avut nişte faze clare de gol şi puteam să mai înscriem de vreo 4-5 ori. Vârfurile noastre, Alin Vlăiculescu şi Marius Popescu, i-au hărţuit neîncetat pe brezoieni şi cred că după acest duel au pus oficialii altor echipe din Vâlcea ochii pe ei, pentru a-i transfera! Ce-i drept, şi Lotru a avut ocazii, în repriza secundă, când meciul s-a jucat pe contre, cu multe faze spectaculoase, la ambele porţi. Meciul n-a fost frumos doar pe teren, ci şi în tribune, deoarece s-a jucat într-o atmosferă extraordinar, aşa cum trebuie să se întâmple pe un stadion de fotbal”, a spus Marian Niţă, preşedinte, antrenor secund şi jucător la Olteţu Bălceşti 2014.
În meciul de la Brezoi, decisiv pentru promovarea în Superligă, pentru Olteţu Bălceşti 2014 au evoluat următorii jucători: Marian Bărbuleţ (alias „Rusu”) – Victor Grigore, Tibi Ninciuleanu, Marian Niţă, Marius Buică, Andi Grigore, Viorel Merişeanu, Andrei Vasile, Florin Mihai (Aurelian Paniţă), Alin Vlăiculescu, Marius Popescu. (N.C.)