Olteţul Bălceşti 2016 a depăşit şi obstacolul Păstorul Vaideeni (2-0)

* în urma acestui rezultat, echipa din sudul judeţului s-a apropiat la doar trei puncte de lidera Olteţul Alunu 2016

La finele săptămânii trecute, Olteţul Bălceşti 2016 s-a impus cu scorul de 2-0 (după 1-0, la pauză) în faţa echipei Păstorul Vaideeni, într-o partidă care a contat în bătălia pentru locul secund în Seria Vest din Liga a IV-a. Golurile au fost marcate de Florin Mihai (în minutul 10) – din pasa lui Tibi Ninciuleanu şi de Alex Băluţoiu (după un contraatac, în minutul 92) – din pasa lui Cristi Muşoiu. „Meciul cu Vaideeni a fost unul foarte greu, dar în acelaşi timp frumos şi disputat. Am înfruntat o echipă tânără, alcătuită în majoritate din foştii juniori A1 de la Flacăra Horezu, care au ajuns acum doi ani până în faza zonală a Campionatului Naţional, fiind chiar foarte aproape să obţină biletele pentru turneul final. Meritele pentru victorie au fost ale întregii echipe, toţi jucătorii s-au mobilizat exemplar. Pentru noi, acesta a fost al 12-lea meci consecutiv fără înfrângere în toate competiţiile, în calcul intrând şi partida cu Unirea Tomşani, din Cupa României, pe care am pierdut-o la penaltiuri, după 1-1 la finele timpului regulamentar de joc. Din păcate, şi de această dată, am avut mulţi absenţi. Mă refer la Ionuţ Vâlcea (suspendat după eliminarea nemeritată de la Popeşti, din meciul precedent), Marius Popescu (care nu şi-a revenit după entorsă) şi la fundaşul dreapta Victor Grigore (care nu ne-a onorat cu prezenţa din cauza serviciului, el fiind poliţist). Altfel, nici eu n-am putut evolua, din pricina unor probleme la spate”, ne-a declarat Marian Niţă (FOTO), preşedinte şi jucător la Olteţul Bălceşti 2016.
În jocul cu Păstorul Vaideeni, pentru Olteţul Bălceşti 2016 au evoluat următorii jucători: Marian Bărbuleţ – Silviu Făurescu, Viorel Merişanu, Alin Manoloiu, Laurenţiu Preda, Andi Grigore, Andrei Vasile, Tibi Ninciuleanu, Florin Mihai, Alin Vlăiculescu, Marius Buică. Pe parcurs, au mai intrat Adrian Paniţă (zis „Piştea”), Cristi Muşoiu şi Alexandru Băluţoiu, ultimii doi conlucrând perfect la golul de 2-0, din prelungirile partidei.

AS Bărbăteşti, următoarea adversară pentru Viorel Merişanu & Co.

După victoria cu Păstorul Vaideeni (2-0), dar şi pentru că lidera Olteţul Alunu 2016 a pierdut la Ştiinţa Grădiştea (1-2), echipa din Bălceşti s-a apropiat la doar trei puncte de locul 1. În următoarea etapă, care va avea loc în acest week-end, Viorel Merişanu & Co. vor juca tot pe teren propriu, cu AS Bărbăteşti. „În ciuda poziţiei inferioare pe care se află acum adversara noastră, sunt convins că ne aşteaptă din nou un meci foarte dificil. În tur, la Bărbăteşti, am jucat unul dintre cele mai curate şi frumoase meciuri din campionat, din punct de vedere sportiv. A fost un joc aerisit, un fotbal de calitate, cu multe pase, iar asta şi datorită terenului foarte bun de la Bărbăteşti. Am condus cu 1-0 până prin minutul 75, însă am pierdut cu 2-1, după o cădere inexplicabilă pe final. Ne-am apropiat la 3 puncte de lideră, deci se poate spune că s-a relansat lupta pentru supremaţie. Vom juca fiecare meci la victorie şi vom vedea cine va fi în frunte la final. Cu siguranţă, va fi un play-off foarte echilibrat. Toate echipele fruntaşe din Seria Vest sunt cam la acelaşi nivel valoric, aşa că va conta decisiv cine va alerga mai mult şi cine va avea mai mult noroc”, a conchis Marian Niţă, preşedinte şi jucător la Olteţul Bălceşti 2016. (N.C.)