Olteţu Bălceşti 2014, prima înfrângere după 16 meciuri

Olteţul Alunu 2016 a câştigat derbiul cu Olteţu Bălceşti 2014, cu scorul de 3-2, şi a luat o opţiune decisivă pentru titlul de campioană în Seria Vest din Liga a IV-a. Pentru formaţia antrenată de Viorel Merişeanu şi Marian Niţă, acesta a fost primul pas greşit după o serie fantastică de 16 meciuri fără înfrângere.

Marian Niţă, preşedinte-jucător Olteţu Bălceşti 2014:
„Cătălin Buşi a arbitrat impecabil, cum rar se vede până şi în Liga I”

La finalul partidei de duminică, 14 mai, Marian Niţă a spus că eşecul de la Alunu a fost cauzat de numeroasele erori comise de bălceşteni. „Am avut meciul în mână, dar l-am pierdut din cauza greşelilor individuale pe care le-am făcut. Iar asta deoarece trebuie să precizez că am jucat cu un om în plus din minutul 25, când scorul era deja 1-0 pentru noi, după un gol înscris de Marius Popescu. După acea eliminare, a urmat o cădere cu totul inexplicabilă a noastră, astfel că, până la pauză, cei de la Alunu au reuşit să întoarcă şi rezultatul în favoarea lor (2-1). Mai mult decât atât, în debutul reprizei secunde, s-a făcut chiar 3-1 pentru Alunu, tot după o greşeală colectivă a defensivei noastre. Apoi, am redus din handicap (3-2), după un penalti transformat de Tibi Ninciuleanu, iar echipa adversă a mai încasat un cartonaş roşu. Aşadar, la un moment dat, Alunu a jucat chiar cu 2 jucători în minus pe teren, dar tot n-am reuşit să egalăm. În minutul 75, şi nouă ne-a fost eliminat un fotbalist, Ionuţ Vâlcea, dar, chiar dacă s-a jucat în continuare 9 contra 10, Alunu a stat bine pe teren şi a rezistat până la final. Una peste alta, a fost un meci în care ei au jucat un pic mai dur, lucru normal pentru că erau gazde, dar arbitrajul lui Cătălin Buşi a fost unul impecabil. Nu avem ce să-i reproşăm centralului, a condus meciul cum rar se vede până şi în Liga I”, a subliniat Marian Niţă.

„Am fi avut mai multe şanse de a câştiga, dacă s-ar fi jucat 11 la 11”

„Probabil că dacă s-ar fi jucat 11 la 11, aveam mai multe şanse de a câştiga meciul de la Alunu. Jucătorii noştri sunt tineri şi au fost copleşiţi de ritmul şi de importanţa partidei, de ceea ce trebuiau să facă după eliminarea jucătorului advers, din minutul 25. Probabil că jucătorii noştri s-au considerat câştigători deja din acel moment, mai ales că scorul era şi 1-0 pentru noi. S-a dovedit încă o dată că meciurile se termină în minutul 90, nu mai devreme! În ceea ce ne priveşte, scenariul de la Alunu a cam semănat cu cel din meciul pe care l-am jucat în urmă cu ceva timp, acasă, cu Faurul Livezi. Atunci, am condus cu 2-1, am avut chiar şi un om în plus pe teren, dar am pierdut cu 3-2”, a conchis preşedintele-jucător al echipei Olteţu Bălceşti 2014, Marian Niţă. (N.C.)