Oltchim a (în)trecut Dunărea!

* campioana României a mai consemnat o victorie în campionat, cea de-a 8-a a sezonului

Înaintea meciului din Champions League, desfăşurat în Franţa, pe terenul echipei Toulon, campioana României, CS Oltchim Rm. Vâlcea, a avut parte de un  „antrenament” oficial în Sala Traian, în care adversară i-a fost Dunărea Brăila. Partida s-a jucat în devans, cu câteva zile înaintea etapei normale de campionat, disputată duminică, 7 noiembrie. Trupa lui Peter Kovacs a întâlnit echipa Alexandrinei Soare marţi, 2 noiembrie, în Sala Traian. Aşa cum era de aşteptat, chiar dacă nu a strălucit, Oltchim a reuşit să-şi treacă în cont un nou succes. Oaspetele au făcut faţă campioanei doar în primele 25 de minute ale partidei. Ada Moldovan a ţinut echipa din Brăila în joc până spre finalul primei reprize. Până atunci Oltchim-ul nu reuşise să se distanţeze la mai mult de patru goluri diferenţă. Spre finalul primelor 30 de minute, însă, campioanele au forţat, astfel că la pauză aveau un avantaj liniştitor, de 8 goluri (17-9). În partea secundă jocul a curs firesc, în favoarea Oltchim-ului. A fost 25-15 la un moment dat, apoi 31-16, iar într-un final 38-21 pentru Oltchim, care astfel şi-a trecut în cont cea de-a 8-a victorie a sezonului din tot atâtea meciuri disputate. Formaţia vâlceană a avut, însă, parte şi de o dezamăgire după meciul cu Dunărea Brăila. În minutul 36 al partidei, pe un  atac al grupării chimiste, Cristina Neagu a călcat strâmb şi s-a prăbuşit la podea. Interul campioanei României nu a mai putut continua jocul, fiind suspectă de o entorsă. Ea a fost, însă, recuperată de medici pentru meciul din Franţa.
Pentru CS Oltchim au înscris: Ramona Farcău (9 goluri), Ionela Stanca (8), Oana Manea (5), Yeliz Ozel (3), Adina Fiera (3), Valentina Ardean (3), Neagu (2), Puşcaşu (2), Geiger (1), Luca (1), Szucs (1). Din tabăra echipei din Brăila s-a remarcat Ada Moldovan, componentă a lotului naţional de senioare al României, care a înscris pentru formaţia sa în meciul cu Oltchim de nouă ori. (S.S.)