Liga Nationala

Oltchim a adus la Vâlcea al 17-lea titlul naţional

* echipa pregătită de Voina şi Roşca a primit duminică trofeul şi medaliile de campioană

Ştiinţa Baia Mare a fost ultima victimă din Liga Naţională a Oltchim-ului. Formaţia vâlceană a ţinut să se despartă de acest sezon şi de suporterii din Sala Traian cu o victorie frumoasă, obţinută la capătul unui meci spectaculos, care să încununeze munca de un an. Jucătoarele echipei din Baia Mare nu s-au opus planurilor chimistelor, ci din contră, prin prestaţia lor, chiar le-au „ajutat” să se bucure de succes. Ştiinţa n-a opus deloc rezistenţă în faţa campioanelor României. Vâlcencele s-au distrat cu adversarele pe teren, au reuşit să încânte asistenţa, avantajul a crescut treptat, ajungându-se la final de primă repriză la o diferenţă de 11 goluri (scor: 21-10). Istoria s-a repetat şi în partea secundă a întâlnirii. Chimistele au continuat show-ul, au marcat în 30 de minute cam cât se obişnuieşte într-o partidă normală de campionat şi au încheiat partida triumfal. Oltchim – Ştiinţa Baia Mare s-a terminat la scorul de 45-26 pentru formaţia vâlceană, care a fost declarată la final, oficial, campioană a României. Preşedintele FRH, Cristian Gaţu, le-a înmânat chimistelor trofeul destinat câştigătoarei ediţiei 2011 a Ligii Naţionale. Handbalistele vâlcene au primit medaliile de campioane ale României din partea fostului preşedinte chimist, Ioan Gavrilescu, ce s-a bucurat alături de fete pentru cel de-al 17-lea titlul naţional din istoria clubului.
Pentru Oltchim au marcat în ultimul meci al sezonului: Stanca (6 goluri), Farcău (6), Curea (6), Manea (5), Ardean (5), Geiger (4), Pidpalova (4), Ozel (3), Szucs (3), Nechita (2), Luca (1).