Volei

„Bomba” a explodat,… iar „victime” au fost vâlcencele

CET Govora – Olimpia Bucureşti 60-91

În Divizia A de baschet feminin, CET Govora a întâlnit Olimpia Bucureşti în Sala „Traian” într-un meci care se anunţa a fi extrem de dificil pentru vâlcence. Oaspetele, cu o altă faţă decât în tur, au venit în Râmnic decise să câştige partida şi nu s-au oprit deloc din iureşul lor, nici măcar atunci când scorul luase proporţii. Cum pentru noi, mai mereu Olimpia a fost o nucă tare, chiar şi când echipa noastră era mai valoroasă (este de neuitate confruntarea din tur, când CET Govora a pierdut în Capitală după ce a condus la aproape 30 de puncte), era clar că şansele de a reuşi o surpriză sunt extrem de mici. Şi totuşi, elevele lui Doru Moise şi Mihai Toma au intrat pe teren destul de motivate, reuşind câteva minute de excepţie. Au condus cu 12-4 şi 14-6 în primul sfert, dar apoi jocul vâlcencelor a început să scârţâie, iar dezastrul s-a conturat uşor-uşor. La capătul primului sfert, Olimpia avea deja avantaj pe tabela de marcaj (15-23), iar scorul a continuat să urce şi-n următoarele zece minute de joc. Astfel, la jumătatea meciului, bucureştencele se aflau la conducere la un scor concludent (30-50). Disperat de greşelile Silviei Ondreikovics şi ale Janinei Simionca, două jucătoare în care conducerea clubului îşi pusese mari speranţe la începutul sezonului, antrenorul Doru Moise a început să meargă mai mult pe mâna junioarelor. Încercarea sa nu i-a încântat însă pe cei din micuţa galerie din tribună, nevoită să asiste la un recital al adversarelor, pe fondul unor greşeli în lanţ ale fetelor noastre lipsite evident de experienţă. Deşi a mai scăzut puţin ritmul şi au rulat tot lotul de jucătoare avut la dispoziţie. Olimpia ne-a fost net superioară şi-n al treilea sfert, când scorul a urcat până la 41-70. De la CET Govora, doar Cristina Duma şi Loredana Cătănoiu au dovedit că ştiu ceva baschet, ele evoluând şi-n echipa de anul trecut, care-a terminat sezonul regulat pe locul 2. În fine, ultimele zece minute ale partidei au fost ceva mai strânse, istoria consemnând până la urmă un rezultat neverosimil în favoarea echipei pregătite de Anton Călin (60-91). Admirabilă a fost – trebuie să recunoaştem asta – evoluţia Biancăi Barbu, o tânără jucătoare care a îndeplinit destul de bine pentru vârsta ei rolul de conducătoare de joc. Prin acest succes concludent, a devenit clar că „U” Cluj-Napoca şi mai ales Olimpia Bucureşti rămân principalele favorite pentru clasarea pe locul 4. Au marcat pentru CET Govora: Cristina Duma (22 de puncte), Loredana Cătănoiu (18), Bianca Barbu (11), Alina Funieru (4), Andra Haas (2), Flavia Marchiş (2) şi Magda Niţu (1). De la oaspete, Florina Diaconu (MVP-ul meciului), a reuşit 22 de puncte, Cătălina Şerban 18, Andreea Strugaru (17), iar Lidia Panasiuc (14).

Junioarele sunt pe drumul bun

La finele partidei, preşedintele echipei CET Govora, Dorin Vlad, a fost mulţumit doar de evoluţia câtorva dintre jucătoare, şi-n special de cea a junioarelor, semn că generaţia de mâine poate avea un cuvânt greu de spus în Divizia A, în anii următori. „Oaspetele ne-au fost superioare la toate capitolele. Am avut puţine şanse de a izbândi. Mă bucură însă felul cum au jucat junioarele. Loredana Cătănoiu a jucat foarte bine, Bianca Barbu de asemenea. Nu a confirmat din păcate Janina Simionca, care avea oarecare experienţă la acest nivel. Tot aşa, Silvia Ondreikovics a avut o zi mai slabă, iar după pauză, din păcate, accidentată, nu a mai putut evolua!”, a apreciat oficialul vâlcean.

Deficitare la toate capitolele

E greu când te prezinţi în prima ligă a ţării cu o echipă în care ai vreo 5-6 junioare şi doar vreo două „flori” (Cristina Duma şi Loredana Cătănoiu) – cu care chiar nu se cam poate face primăvară – în timp ce adversarele te întâmpină cu o serie de „mercenare”, gata să te ia cu totul cu fulgi dacă era nevoie. Neobişnuite cu acest nivel, tinerele baschetbalistele pe care antrenorii Moise şi Toma le-au aruncat în luptă sâmbătă cu Olimpia au clacat în dese rânduri. Însă, vorba unui mucalit din tribună: „Sunt doar nişte simple copile, ce să le ceri!”.

Clujencele ne-au spionat

Mai multe jucătoare din lotul echipei „U” BT Cluj-Napoca, au urmărit sâmbătă întâlnirea CET Govora – Olimpia. Ardelencele au intrat în Sala „Traian” la jumătatea celui de-al treilea sfert şi-au rămas până la sfârşit pentru a le vedea la lucru, în meci direct pe cele două contracandidate ale lor la locul 4 în Divizia A. Clujencele au jucat în aceeaşi zi în Capitală, cu Sportul Studenţesc, în faţa căreia au pierdut cu 65-81, iar în drum spre casă s-au oprit la Vâlcea pentru a şti de cine trebuie să ferească în lupta pentru poziţia a patra în clasament, pe care formaţia o antrenată de Dragoş Bocănială o ocupă în acest moment.

Devansare pentru televiziune

Meciul de baschet de sâmbătă cu Olimpia a fost devansat cu o jumătate de oră faţă de cea stabilită iniţial, din interesul televiziunii Vâlcea 1, care-a dorit să transmită întâlnirea în direct pentru tot oraşul, dar nu de la 17.00, ci de la 16.30. Modificarea nu s-a mai operat însă şi pe afişul de la Sala „Traian”, iar câţiva spectatori au ajuns în tribune abia spre finele celui de-al doilea sfert.