Volei

BC Rm. Vâlcea a terminat campionatul pe locul 11

BC Rm. Vâlcea a disputat în această săptămână ultimele două partide din actualul sezon al Diviziei A. Jucătorii pregătiţi de Cristian Achim s-au impus cu 2-0 în faţa echipei Cuadripol Braşov şi-au încheiat campionatul onorabil. În condiţiile în care miza era una infimă (fiind vorba doar de stabilirea locurilor 11 şi respectiv 12), echipa braşoveană a acceptat să dispute nu doar primul (aşa cum era normal), ci şi al doilea meci în Sala Traian. Prima partidă a avut loc miercuri seara, iar a doua joi dimineaţa. Aşa cum era de aşteptat, BC Rm. Vâlcea s-a impus de fiecare dată, mai întâi cu 100-86, iar apoi cu 100-77.

Prima victorie, obţinută în ultimul sfert

Deşi au avut un debut de meci mai bun, câştigând primele două sferturi (25-20 şi 30-24), care i-au ajutat pe vâlceni să intre la vestiare în avantaj, victoria în faţa braşovenilor s-a conturat abia în ultimele 10 minute de joc. Asta pentru că imediat după pauză, elevii lui Cristian Achim au avut o cădere inexplicabilă, fapt care le-a permis jucătorilor de la poalele Tâmpei să câştige clar sfertul al treilea (14-25) şi să refacă astfel handicapul consemnat la finele primei jumătăţi a meciului. În aceste condiţii, ultimul sfert a pornit de la un scor egal (69-69). Până la urmă, tot BC Rm. Vâlcea a fost echipa mai motivată şi s-a impus la final cu 100-86.
În acest meci, principalii marcatori ai echipei vâlcene au fost Silviu Lupusavei – 24 de puncte (5×3), Dragoş Andrei – 18 (6×3), Eugeniu Melnic – 17 (2×3), Rareş Paşca – 16 (3×3) şi Dejan Mladenovic – 13 (2×3).

Melnic – MVP-ul celui de-al doilea meci

Al doilea meci a fost echilibrat doar în primul sfert, pe care oaspeţii l-au încheiat în avantaj (28-27). Din minutul 11, situaţia s-a schimbat radical, baschetbaliştii de la BC Rm. Vâlcea au apăsat pe acceleraţie, iar acest lucru s-a văzut imediat şi pe tabela de marcaj. Elevii lui Achim au câştigat lejer sferturile 2 şi 3 (cu 29-14 şi respectiv 21-13), iar scorul a devenit 77-55. Ultimele 10 minute au semănat mai mult cu un joc de-a şoarecele cu pisica, în care echipa noastră a avut maturitatea necesară să conserve avantajul luat înaintea acelui sfert. Meciul s-a terminat cu victoria clară a celor de la BC Rm. Vâlcea (100-77).
Cei mai prolifici jucători de la BC Rm. Vâlcea au fost Eugeniu Melnic – 29 de puncte, Dragoş Andrei – 20 (6×3), Silviu Lupusavei – 20 (6×3), Rareş Paşca – 12 şi Dejan Mladenovic – 11.

Achim, mulţumit de evoluţia echipei

Clasarea echipei BC Rm. Vâlcea pe locul 11 este superioară celei de anul trecut. Aşa cum se cunoaşte, în ediţia 2006-2007, gruparea vâlceană a terminat campionatul pe locul 13, fiind înfrântă în play-out chiar de Cuadripol Braşov (cu 3-0), după ce încheiase sezonul regulat pe 12. Elevii lui Achim au fost nevoiţi atunci să dispute un turneu de baraj pentru rămânerea în prima divizie. „Sunt mulţumit cu locul pe care l-am ocupat la final. Puteam să batem Otopeniul şi să fim chiar pe 10, însă până la urmă cu ce ne mai încălzea dacă eram cu o treaptă mai sus în clasament? Important e că am terminat cu bine acest sezon şi că BC Rm. Vâlcea nu s-a făcut de râs”, ne-a spus tânărul antrenor Cristian Achim la finele celui de-al doilea meci câştigat în faţa echipei Cuadripol Braşov, ultimul susţinut de elevii săi în acest sezon.

Asesoft suferă cu Mobitelco

Echilibrul consemnat în finala Diviziei A de baschet feminin poate fi întâlnit şi-n întrecerea băieţilor, acolo unde se anunţă de asemenea un duel pe muchie de cuţit pentru stabilirea campioanei. Până acum, scorul în confruntarea dintre câştigătoarea ultimelor patru sezoane (Asesoft Ploieşti) şi Mobitelco Cluj-Napoca este egal (1-1), primele două partide având loc pe terenul echipei prahovene. Următoarele două meciuri se vor disputa în Ardeal, vineri şi sâmbătă, 23 şi 24 mai. Dacă elevii americanului Tab Baldwin vor învinge în ambele dueluri, vor avea prima şansă pentru câştigarea campionatului. Finala masculină se dispută după sistemul cel mai bun din 7 meciuri.
În duelul pentru locurile 3-4, Atlassib Sibiu şi Rapid Bucureşti se află de asemenea la egalitate (1-1), ambele echipe reuşind să se impună în propriul fief. Partida decisivă urmează a se disputa la finele acestei săptămâni, pe terenul echipei ardelene.