Volei

BC sau CB Rm. Vâlcea? CIUCA BĂTĂILOR

BC Rm. Vâlcea – Cuadripol Braşov 71-77
Debut cu stângul în retur

Cele trei succese izbutite toamna trecută în dauna braşovenilor (una în Divizia A şi alte două în Cupa României) dădeau speranţe oficialilor de la BC Rm. Vâlcea că pentru primul meci din retur lucrurile vor sta la fel de bine. Din păcate, socoteala de acasă nu s-a potrivit deloc cu cea din teren, acolo unde Cuadripol Braşov a arătat odată în plus că are totuşi ceva în plus faţă de echipa noastră: ambiţie şi determinare. Vâlcenii au contat cu adevărat doar preţ de un sfert, atunci când au şi condus pe tabela de marcaj, chiar şi cu 16-10. După minutul 7, balanţa a început să încline încet-încet spre echipa braşoveană, care-a redus din handicap, iar primul sfert s-a încheiat cu scorul de 16-15 pentru echipa lui Cristi Achim.

Gruparea de la poalele Tâmpei a început însă mai bine al doilea sfert, a preluat conducerea şi s-a distanţat la 23-16 în minutul 12. Câteva zeci de secunde, BC Rm. Vâlcea a dat impresia că şi-a revenit, a preluat conducerea cu 29-28, dar n-a fost însă decât un foc de paie. Trupa lui Dan Calancea a pus iarăşi stăpânire pe joc, iar la jumătatea meciului avea un avantaj minim (43-40).
Din păcate, prestaţia cât de cât bună a vâlcenilor din primele 20 de minute s-a evaporat ca prin farmec după pauză, atunci când echipa lui Achim a jucat din ce în ce mai rău, iar braşovenii s-au distanţat în minutul 22 la 50-40, sfertul al treilea încheindu-se până la urmă cu scorul de 61-53 pentru gruparea vizitatoare, principalul atu al braşovenilor fiind aruncările de 3 puncte, capitol la care-au excelat americanii Hatcher şi Dawson, dar şi sârbul Marinkovic. Totuşi, în ultimele 10 minute, BC Rm. Vâlcea a avut şansa să întoarcă soarta partidei (echipa lui Achim s-a apropiat la 69-72), dar greşelile la finalizare şi-au spus cuvântul. Purtaţi pe val de o galerie mică, dar zgomotoasă, venită special de la Braşov pentru acest meci, elevii lui Calancea au rezistat până la capăt iureşului vâlcean şi şi-au luat revanşa pentru înfrângerile din tur. Scor final: 71-77.
Au marcat pentru BC Rm. Vâlcea: Voljslav Ilic – 21 puncte (5×3, 0/1), Dejan Mladenovic – 13 (2×3, 2/2), Işleam Şenai – 11 (1/2), Marko Kijac – 8 (2×3), Dragoş Andrei – 7 (1×3), Zoran Cica – 5 (1/2), Aleksandr Belanovic – 3 (1/2) şi Daniel Lupusavei – 3 (1×3).

Cristi Achim, un antrenor cu ghinion
• tânărul tehnician, aproape de a fi demis

Eşecul în faţa braşovenilor nu a picat deloc bine pentru antrenorul Cristian Achim, care încă mai credea în şansele echipei BC Rm. Vâlcea de a prinde play-off-ul. „A câştigat echipa care-a făcut mai puţine greşeli şi care-a recuperat mai multe mingi sub panou”, a declarat Achim la sfârşitul meciului. Pentru tânărul tehnician, urmează zile grele la cârma echipei vâlcene, decisiv în acest sens fiind duelul cu CS Otopeni de peste două săptămâni. Aflat la a doua încercare ca antrenor principal pe banca tehnică a echipei vâlcene, Cristian Achim se pare că nu are nici de această dată norocul de a arăta că poate încropi o trupă de temut în ţară. „Este trist că ne-a bătut o echipă pe care noi am reuşit s-o învingem în turul campionatului chiar în deplasare şi pe care de asemenea am depăşit-o fără probleme şi-n Cupa României”, s-a exprimat la final şi Doru Filip, unul dintre oficialii grupării BC Rm. Vâlcea.

Noul obiectiv: salvarea de la retrogradare

După ce s-au îmbătat cu apă rece, susţinând că pot atinge play-off-ul, oficialii clubului vâlcean îşi văd acum năruite speranţele de a se număra la finele sezonului regulat printre primele opt grupări din Divizia A. Noul obiectiv al echipei BC Rm. Vâlcea este clar: salvarea de la retrogradare.
În ceea ce priveşte play-out-ul, FR Baschet a decis recent ca echipele clasate pe primele două locuri în Divizia B să beneficieze de o şansă în plus pentru a promova. Astfel, în play-out, grupările de categorie inferioară vor deveni capi de serie şi vor întâlni locurile 13-14 din primul eşalon. Echipele din „B” vor avea acum posibilitatea de a juca două partide pe teren propriu şi doar una în deplasare. În celelalte meciuri din play-out se vor înfrunta locurile 9-12 şi 10-11 din Divizia A.

Dinamo – următorul adversar

În următoarea etapă a Diviziei A, vâlcenii vor evolua sâmbătă, 2 februarie, în deplasare la Dinamo Bucureşti, o echipă în faţa căreia au reuşit de fiecare dată prestaţii excelente. S-a întâmplat astfel şi anul trecut, când doar arbitrii ne-au privat de-un succes pe deplin meritat în Sala Traian (în ciuda scorului categoric cu care s-a încheiat acel meci, 83-67 pentru bucureşteni), dar şi-n acest sezon, elevii lui Ozren Seleskovic (aflat pe atunci la timona echipei vâlcene) irosind de puţin şansa de a izbândi în dauna „câinilor” (a fost 90-84 pentru Dinamo).
Altfel, în singura partidă jucată în Capitală, în returul campionatului precedent, BC Rm. Vâlcea a fost foarte aproape de a produce de asemenea o surpriză de proporţie (s-a terminat doar 87-83 pentru echipa lui Alexandru Vinereanu, vâlcenii având în americanul Barson Collins principalul vârf de lance). Tocmai de aceea, prin prisma meciurilor din trecut, antrenorul Cristian Achim crede că echipa pe care-o pregăteşte poate da lovitura în Capitală.

Au mai rămas 12

Dacă în turul campionatului, din lotul echipei BC Rm. Vâlcea au făcut parte 14 jucători, din retur, numărul componenţilor s-a redus la 12. Asta pentru că în afara sârbului Dejan Miskovic, echipa vâlceană s-a despărţit în această iarnă şi de Mădălin Nicolae, transferat la Energia Rovinari. Cu echipamentul său a evoluat sâmbăta trecută sârbul Aleksandr Belanovic, care nu are deocamdată tricou de culoare galbenă inscripţionat cu numele propriu. Altfel, din lot nu mai face parte din retur nici Tiberiu Pogăceanu.