Volei

Vâlcencele, în revenire de formă

CET Govora – Sportul Stud. Bucureşti 57-47

Baschetbalistele de la CET Govora au depăşit perioada mai puţin fastă de la jumătatea turului, care – aşa cum se cunoaşte – s-a soldat cu două eşecuri surprinzătoare pe teren propriu, în compania echipelor din Cluj-Napoca şi Alexandria, rivale în lupta pentru un loc pe podiumul Diviziei A. Succesul repurtat sâmbătă, 23 decembrie, în faţa grupării bucureştene Sportul Studenţesc Omnilogic (57-47) a arătat o altă faţă a echipei vâlcene, lucru observat la finalul confruntării şi de antrenorul Mihai Toma: „A fost un meci greu, cu câteva momente delicate. Mă bucur însă că jucătoarele noastre au arătat o stăpânire de sine deosebită, chiar pot să spun că s-au dăruit cu adevărat pentru a obţine această victorie extrem de importantă pentru obiectivul pe care ni l-am propus.

Merită remarcată toată echipa, pentru că aproape toate componentele au intrat pe teren, iar fiecare în parte şi-a rezolvat sarcinile de joc”.
Primul sfert a fost strâns, vâlcencele s-au apărat mai bine decât altădată, dar bucureştencele au găsit repede antidotul: aruncările de 3 puncte, graţie cărora au reuşit să menţină echilibrul pe tabela de marcaj. CET Govora s-a distanţat prima oară la 14-9 în minutul 8, dând impresia că poate controla finalul de sfert, însă un coş de 3 puncte al Andreei Cutaş a readus speranţele în tabăra formaţiei din Capitală, care avea să egaleze rapid (14-14). Până la pauză, nici una dintre echipe n-a mai putut să se desprindă, iar sfertul s-a încheiat la egalitate (16-16). Sfertul al doilea a început în aceeaşi notă de echilibru. Un coş de 3 puncte al Florinei Diaconu le-a descătuşat pe vâlcence care s-au distanţat la 23-18. Echipa sârbului Predrag Vasic a redus însă din handicap şi s-a menţinut mereu în coasta fetelor noastre (23-22, 25-24, 27-26), avantajul minim al vâlcencelor fiind consemnat şi la intrarea la vestiare (31-30).
Fetele de la CET Govora au început în trombă al treilea sfert, iar după un coş de 3 puncte reuşit de Carmen Bagiu (parcă mai motivată decât de obicei în întâlnirea cu fosta echipă), s-au desprins la 36-30 (în minutul 23), cea mai mare diferenţă de scor consemnată până atunci între cele două formaţii. Ulterior, încă 3 puncte semnate de această dată de Raluca Ungureanu (un coş urmat de-o aruncare liberă), le-au ajutat pe fetele lui Toma să se detaşeze la 39-30, pentru ca în minutul 26, diferenţa să crească la 10 puncte (41-31). Mai mult decât atât, vâlcencele au terminat sfertul al treilea exact aşa cum la început, adică pe val: încă un coş de 3 puncte al lui Bagiu a dus scorul la 46-31, după care Diaconu a imitat-o pe colega sa, iar bucureştencele erau groggy (49-33). În ultimele secunde ale sfertului, Diaconu avea să recupereze o minge, să pornească vijelios pe contraatac şi să ridice scorul la 51-33, aducând bucuria deplină şi totodată liniştea în tabăra vâlceană.
În al patrulea sfert, trupa lui Vasic a început o cursă de urmărire care-a dat roade, diferenţa de scor reducându-se simţitor, însă nu într-atât încât să pericliteze succesul jucătoarelor pregătite de soţii Toma. Sportul s-a apropiat treptat de echipa vâlceană, mai întâi la 53-39 (în minutul 34), profitând de o serie de ratări în lanţ ale vâlcencelor. Din păcate, nici unul dintre cele două time-out-uri cerute de antrenorul Mihai Toma nu au avut darul de a le trezi pe jucătoare, iar CET Govora şi-a accentuat criza de eficacitate, legată oarecum şi de strategia bazată pe atacuri lungi (care le-au cam scos din mână pe vâlcence), în locul jocului „natural” prestat în primele trei sferturi. Toate acestea n-au adus nimic bun, ci dimpotrivă: mai mereu în criză de timp când cele 24 de secunde de atac erau aproape de sfârşit, vâlcencele se pierdeau cu firea, iar mingile erau recuperate de adversare. Pe acest fond de joc tern s-au produs şi eliminările jucătoarelor vâlcene Mezaroş şi Chirilă. Salvarea avea să vină de la Laura Bocoş, care-a marcat un coş decisiv pentru soarta partidei în minutul 38 şi 50 de secunde, la scorul de 53-45 pentru CET Govora. Ulterior, aceeaşi jucătoare avea să mai puncteze încă o dată, pe contraatac, şi să asigure victoria vâlcencelor.
Au marcat pentru CET Govora: Florina Diaconu – 21 puncte (2×3, 5/6), Laura Bocoş – 12 (0/2), Carmen Bagiu – 8 (2×3, 0/2), Ana Maria Chirilă – 8, Raluca Ungureanu – 4 (2/3), Ana Maria Mezaroş – 4, Cristina Duma – 1 (1/2) şi Janina Simionca – 1 (1/2).

Luiza Voinea, în tribună

Accidentată în meciul precedent de pe teren propriu, cu Someşul Dej, din ultima rundă a turului Diviziei A, Luiza Voinea a privit meciul cu Sportul din tribună. „Absenţa ei s-a datorat unor dureri acute la spate. În meciul cu echipa din Dej, după ce a jucat câteva minute, a fost înlocuită, s-a aşezat pe banca de rezerve însă nu a mai putut să se ridice pentru a reintra în teren, deoarece a resimţit dureri mari la spate. În aceste condiţii, am lăsat-o în tribună în meciul cu Sportul”, a explicat antrenorul Mihai Toma absenţa Luizei Voinea din formula de start. Medicii echipei vâlcene depun eforturi pentru a o recupera pe baschetbalistă până la ora meciurilor din Cupa României, turneu care va avea loc în perioada 11-13 ianuarie, în Sala Traian, atunci când vâlcencele se vor bate pentru calificarea în Final Four cu lidera Diviziei A, BC ICIM Arad. CET Govora îşi va relua oficial pregătirile pe 3 ianuarie.