Oficialii echipei din Pietrari au lăudat prestaţia brigăzii de arbitri de la Oteşani

Ziua de duminică, 3 noiembrie, a fost una bună pentru echipa de fotbal din Pietrari. Formaţia coordonată de Constantin Deaconu şi Vali Barbu a reuşit să obţină cea de-a doua victorie din acest sezon. Viitorul Pietrari s-a impus cu scorul de 1-0 în deplasare, în confruntarea cu ultima clasată, Viitorul Oteşani. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris în prima repriză de juniorul Remus Brabete.

Ambele formaţii şi-au mai creat ocazii de gol, dar mingea nu a mai vrut să intre în poartă. Graţie succesului de la Oteşani, Viitorul Pietrari a mai urcat un loc în clasamentul Seriei Vest a Ligii a V-a. E pe locul 12. Oficialii grupării din Pietrari speră ca jucătorii să se fi descătuşat după a doua victorie, iar de acum înainte să obţină cât mai multe rezultate pozitive. ”A fost un meci echilibrat la Oteşani, între două echipe tinere. S-a jucat frumos. Ne bucurăm că s-a terminat favorabil nouă. Aş vrea să remarc după acest joc prestaţia brigăzii de arbitri (n.r. – Chebar, Oproiu şi Urtea). Nu au creat nicio stare de confuzie. Au arbitrat nemaipomenit, de nota 9, pentru că 10 nu există în arbitraj”, a spus Constantin Diaconu, antrenorul echipei din Pietrari. ”Nu am avut cele mai bune rezultate, dar suntem bucuroşi că, după câţiva ani de pauză, domnul primar Nicolae Moraru, împreună cu Consiliul Local, au reîînfinţat Asociaţia Sportivă Viitorul. Avem jucători din zonă, din localităţile învecinate, de pe la Stoeneşti, echipe care s-au desfiinţat sau care au jucat pentru Pietrari în trecut. Avem, de asemenea, şi jucători care nu au mai jucat fotbal în mod organizat. Obiectivul este să formăm o echipă competitivă pentru eşalonul în care evoluăm şi să menţinem activitatea fotbalistică în Pietrari”, a mai adăugat oficialul formaţiei din Pietrari. (S.S.)