Volei

O nouă victorie pentru cadete

• Cristina Florescu şi Roberta Craioveanu, cele mai bune jucătoare ale meciului

Pe data de 31 ianuarie, echipa de cadete a CET Govora – CNMB a întâlnit gruparea Liceului cu Program Sportiv Slatina 2. Meciul din cadrul Campionatului Naţional de volei feminin s-a terminat cu victoria formaţiei din Sala „Capela”. Sportivele pregătite de antrenorii Nicoleta şi Marius Mărgărit s-au impus în faţa adversarelor cu scorul de 3-1. Deşi au realizat un joc echilibrat, în cele din urmă, vâlcencele au pierdut primul set la 24 de puncte. Jocul nu a fost condus pentru mult timp de voleibalistele din Slatina, întrucât CET Govora – CNMB s-a impus categoric în al doilea set cu scorul de 25-9. Ultimele seturi au fost de asemenea câştigate de echipa soţilor Mărgărit, după cum urmează: 25-17 şi 25-20.
„Chiar dacă în primul set, fetele nu au jucat aşa cum ar fi trebuit, mă bucur că apoi şi-au revenit şi au reuşit să facă un meci frumos”, ne-a declarat antrenorul Marius Mărgărit.
Pe parcursul acestei partide, formaţia vâlceană a fost alcătuită din: Cristina Florescu, Roberta Craioveanu, Elena Drăghici, Lili Dobriţoiu, Bianca Firan şi Roxana Baran.
„O evoluţie foarte bună în acest meci au avut sportivele Cristina Florescu şi Roberta Craioveanu. Vreau să precizez şi faptul că ele sunt cele mai tinere jucătoare din echipă”, a adăugat Marius Mărgărit. (O.D.)