Liga 6Fotbal

Noul sezon al Superligii a început în acest week-end. Rezultatele etapei I

În acest week-end, s-a dat startul în noul sezon al Superligii judeţene de fotbal. În runda inaugurală a fost programat şi un derbi, între două echipe care aspiră la titlu. Campioana en-titre a Vâlcii, Viitorul Dăeşti, s-a duelat, pe teren propriu, cu Flacăra Horezu. Partida de la Fedeleşoiu a fost una extrem de încinsă şi spectaculoasă. Până la urmă, meciul s-a încheiat cu victoria in extremis a fotbaliştilor din Treapt. Deşi au fost conduşi cu 2-0 până în minutul 80, Adi Popa & Co. s-au impus cu 3-2, golul victoriei fiind marcat în minutul 95, de noua achiziţie Bobi Verdeş.

Cealaltă formaţie care şi-a anunţat deja intenţia de a se bate pentru primul loc, Cozia Călimăneşti, a făcut instrucţie cu nou-promovata Olteţul Alunu 2016, chiar pe terenul „ortacilor”. Elevii lui Vasile Ilinca au învins până la urmă cu 8-2, astfel că sunt lideri după runda inaugurală a sezonului.

Vă prezentăm în continuare rezultatele înregistrate în Superligă în acest week-end, cu menţiunea că ultimul meci al primei etape va avea loc miercuri, 23 august, între Lotru Brezoi şi SCM Rm. Vâlcea. (N.C.)