Karate

Nicolae Stanciu a cucerit titlul mondial la karate

* acesta şi alţi trei sportivi de la clubul Chimia au mai obţinut încă opt medalii la Mondialele de la Varna

Între 28 şi 30 aprilie, la Varna, în Bulgaria, s-a desfăşurat Campionatul Mondial de Karate Shotokan. Printre cei care au reprezentat România la acest concurs de anvergură, care a înregistrat câteva sute de participanţi, s-au regăsit şi patru sportivi de la clubul Chimia Rm. Vâlcea: Andreea Bîlă, Nicolae Stanciu, Silviu Ghiţă, dar şi antrenorul emerit Paul Dinu. Vâlcenii au reuşit să impresioneze la Varna, de unde s-au întors cu nouă medalii. Cel mai bun rezultat l-a obţinut Nicolae Stanciu. Acesta a cucerit titlul mondial la kumite individual -84 kilograme, seniori WKF. Tot Stanciu a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului la kumite individual shobu ippon. Silviu Ghiţă a luat bronzul la –75 kilograme, kumite individual WKF şi s-a clasat pe 5 la shobu ippon. Şi Andreea Bîlă a cucerit medaliile de bronz la kumite individual WKF şi la shobu ippon, la –50 de kilograme, iar în proba pe echipe s-a clasat pe locul 5. Paul Dinu s-a întors din Bulgaria cu două medalii de bronz individuale, pe care le-a obţinut în urma prestaţiei de la kumite individual shobu ippon şi de la jyu kumite seniori, categoria +84 kilograme. De asemenea, Ghiţă, Stanciu şi Dinu au mai cucerit bronzul în două probe pe echipe, de kumite masculin seniori şi kata masculin seniori. (S.S.)