Naţionala de handbal feminin a României, locul 2 la Trofeul Carpaţi

* Cristina Neagu a fost declarată cea mai bună jucătoare la competiţia din Bănie

Naţionala de handbal feminin a participat la finele săptămânii trecute la cea de-a 49-a ediţie a Trofeului Carpaţi. Tricolorele pregătite de spaniolul Ambros Martin au început cum nu se putea mai prost competiţia amicală de la Craiova, fiind învinse categoric în runda inaugurală, de Polonia, cu scorul de 27-21 (după 18-10, la pauză), într-un meci în care Cristina Neagu a fost cea mai prolifică jucătoare de pe teren, cu 9 goluri marcate. În cea de-a doua partidă, româncele au dispus fără probleme de Macedonia (31-18), după care a urmat confruntarea cu Brazilia. Cristina Neagu a fost din nou imperială, a punctat de opt ori şi şi-a condus coechipierele spre o victorie la limită, 24-23 (după ce formaţia din America de Sud se afla în avantaj la pauză, 15-13).
În urma acestor rezultate, dar şi pentru că reprezentativa Poloniei a câştigat toate cele trei meciuri jucate în Bănie, la Trofeul Carpaţi, tricolorele au ocupat la final doar locul 2. De precizat e faptul că naţionala Poloniei e pregătită chiar de Kim Rasmussen, antrenorul cu care CSM Bucureşti a câştigat Liga Campionilor în 2016. România a cucerit, în schimb, titlul de cea mai bună jucătoare a turneului, care a revenit Cristinei Neagu. (N.C.)