„Municipalele” au făcut o nouă victimă în Liga Naţională

* marţi, HCM Rm. Vâlcea s-a impus cu scorul de 30-25 pe terenul formaţiei Măgura Cisnădie

De Valentine’s Day, jucătoarele de la HCM le-au făcut un cadou frumos îndrăgostiţilor de handbal din judeţul nostru. Acestea au reuşit să se impună la Cisnădie şi să bifeze cel de-al patrulea succes din 2017, din cinci meciuri jucate. Până să se vadă „cu sacii în căruţă”, „municipalele” au avut mult de muncă. În prima repriză jocul a fost echilibrat. S-a mers de la egal la egal până aproape de finalul celor 30 de minute. În minutul 28, după un atac ratat al gazdelor, elevele lui Sbora şi Dinu s-au distanţat la două goluri. Simion a marcat pentru scorul de 14-12 în favoarea Vâlcii. HCM a avut şansa de a-şi majora avantajul, însă imediat „Simi” a ratat o lovitură de la 7 metri, după ce le transformase precis pe primele două din acest meci. Apoi au marcat şi sibiencele, astfel că s-a intrat la vestiare la scorul de 13-14. Jocul a continuat să fie echilibrat şi după pauză. Măgura şi HCM s-au jucat de-a şoarecele şi pisica până în apropiere de minutul 50, când scorul indica egalitate: 23-23. Până la final, gazdele nu au mai înscris decât de două ori. Elena Şerban, intrată pe teren în repriza secundă, a avut mai multe intervenţii salvatoare, care au cântărit decisiv în economia partidei. Pe atac, „Despii”, Safta, „Seno”, „Patty” şi Florica au profitat şi au asigurat un final liniştit pentru HCM. Partida s-a încheiat la scorul de 30-25 pentru „municipale”, care, astfel, au urcat până pe locul 5 în Liga Naţională. În acest moment se află la doar patru puncte în spatele formaţiei din Bănie (clasată pe locul 4) şi la şase puncte de ultima treaptă a podiumului, ocupată de HC Zalău. La Cisnădie, cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene a fost extrema Ana-Maria Simion. Aceasta a marcat nouă goluri în poarta celor de la Măgura Cisnădie, dintre care două din şapte metri. Andreea Adespii şi „Captain Planet” Mihaela Ani-Senocico au avut câte şase reuşite („Seno” a marcat de două ori din 7 metri), Patricia Vizitiu a punctat de patru ori, Nicoleta Safta, de trei ori, iar Cristina Florica a fost autoare a două goluri.

„Tribuna” a cerut demisia antrenorului Alexandru Weber

Înfrângerea suferită de Măgura Cisnădie în faţa HCM-ului le-a căzut greu suporterilor echipei gazdă. La finalul întâlnirii, o partea dintre aceştia, nemulţumiţi nu doar de acest eşec, ci de întreg parcursul echipei din acest sezon, i-au cerut antrenorului Alexandru Weber să plece. Măgura se află în acest moment pe locul 10 în clasament, la egalitate de puncte (11) cu penultima clasată, CSU Danubius Galaţi şi la trei puncte în faţa „cenuşăresei” CSM Unirea Slobozia. După cum se cunoaşte, locurile 11 şi 12 din Liga Naţională vor juca, la finele sezonului, un turneu de baraj pentru menţinerea în primul eşalon. (S.S.)